«Πέταξε» βαθμούς στο «Αμμόχωστος» και πλέον έχει συγκάτοικο στην κορυφή (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 2/3/2019 - 20:25

Νέες απώλειες βαθμών για τον ΑΠΟΕΛ ο οποίος στην πρεμιέρα της Β΄ φάσης του πρωταθλήματος έμεινε στην ισοπαλία 1-1 κόντρα στην Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος». Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι στο 9΄ με τον Τσίντελ, ενώ οι πρωταθλητές ισοφάρισαν πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Ζαχίντ.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» πίεσαν αρκετά στο δεύτερο ημίχρονο όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν και μοιραία πέταξαν ακόμη δυο βαθμούς στην προσπάθεια που κάνουν για να κατακτήσουν το πρωτάθλημα.

Πλέον ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνας συγκατοικούν με 50 βαθμούς στην κορυφή.

Την  2η αγωνιστική ο ΑΠΟΕΛ θα φιλοξενήσει την ΑΕΚ και η Νέα Σαλαμίνα θα ταξιδέψει στην Λευκωσία για να αντιμετωπίσει την Ομόνοια.

Η ζωντανή ροή των τριών σημερινώ αγώνων

Α΄ ημίχρονο:

Πρώτη φάση στον αγώνα για την Νέα Σαλαμίνα στο 4΄ , το μακρινό σουτ του Ελουντού έδιωξε σε κόρνερ ο Ρομό.

Στο 9΄ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με τον Τίσντελ. Αντεπίθεση από δεξιά για της Νέα Σαλαμίνα, σουτ του Τζαΐλσον, ο Ρομό δεν μπόρεσε να μπλοκάρει, έδιωξε την μπάλα ασταθώς η οποία έφτασε στον Τίσντελ που σε κενή εστία από κοντά... άνοιξε το σκορ.

Στο 23΄ ο ΑΠΟΕΛ είχε δοκάρι μετά από σουτ του Ζαχίντ έξω από την περιοχή.

Τελικώς ο Νορβηγός στο 36΄ θα καταφέρει αυτή την φορά να βρει στόχο και να ισοφαρίσει. Ο Νορβηγός πήρε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ από δεξιά, νίκησε τον Βεσελόφσκι για το 1-1.

Β΄ ημίχρονο:

Στο δεύτερο ημίχρονο ουσιαστικά επικράτησε ένας επιθετικός μονόλογος για τον ΑΠΟΕΛ ο οποίος με κύριο πρωταγωνιστή τον Τάμαρι προσπάθησε να σκοράρει ώστε να πάρει προβάδισμα για την νίκη.

Παρά τις προσπάθειες τόσο από τον Ιορδανό, αλλά και από τον Ζαχίντ και Εφραίμ που μπήκε στην θέση του Καζού οι πρωταθλητές δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Βεζελόφσκι και μοιραία απώλεσαν βαθμούς που ίσως στην συνέχεια τους στοιχήσουν ακριβά.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Φουστάρ, Γκαρσία, Κίνγκσλεϊ, Τζαΐλσον, Ρέινολντς (87'Γκολομπάρτ), Μαργκάσα, Μιντίκκης, Νουρ, Τίσντελ (89'Σικόρσκι), Ελουντού (83'Σιαθάς).

ΑΠΟΕΛ: Ρομό, Βούρος, Καρλάο, Γιάκολις, Ιωάννου, Καζού (70'Εφραίμ), Γκέντσογλου, Ζαχίντ, Τάμαρι, Νατέλ (84'Βιντιγκάλ), Μπέζιακ (67'Μπάλογκ).