Πέταξε βαθμούς στον πρώτο αγώνα της χρονιάς η "Κυρία" (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 2/1/2018 - 18:54

Η Ανόρθωση δεν κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας της Δόξας, αφού έμεινε στο 0-0. Η ομάδα της Αμμοχώστου παρότι βρήκε αρκετές ευκαιρίες δεν κατάφερε νικήσει τον πολύ καλό Γκρεμσλ και μοιραία έχασε βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει να κρατηθεί κοντά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Α΄ ημίχρονο:

Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση τα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης αφού οι δυο ομάδες προσπάθησαν με μακρινά σουτ να απειλήσουν, χωρίς όμως αποτέλεσματα.

Σταδιακά ανέβηκε ο ρυθμός και η Δόξα έχασε αρκετά καλή ευκαιρία με τον Σαντίκ στο 13΄ ο οποίος έκανε το σουτ, όμως απέκρουσε ο Αρούς. Δυο λεπτά αργότερα μετά από κάθετη μπαλιά του Γκάντσεφ ο Καμαρά έκανε το κοντρόλ και βρέθηκε μπροστά από τον Γκρεμσλ, όμως το σουτ του πήγε απελπιστικά πάνω από τα δοκάρια.

Στο 18΄ ήταν η σειρά της Δόξας να απειλήσει και πάλι. Ο Παπαφώτης έκανε το σουτ μέσα στην περιοχή, όμως ο Ντουγκλάο απέκρουσε με τάκλιν απομακρύνοντας τον κίνδυνο.

Η καλύτερη ευκαιρία του αγώνα ήρθε στο 22΄ με τον Καμαρά. Ο Ράγιος έδωσε όμορφα στον Καμαρά, όμως το αριστερό πλασέ του επιθετικού της «Κυρίας» απέκρουσε ο Γκρεμσλ.

Στο 31΄ η Δόξα θα χάσει πολύ καλή ευκαιρία με τον Λουίς Κάρλος. Μετά από βαθιά μπαλιά, ο Σεχού έκανε το ο Λουίς Κάρλος εκμεταλλεύτηκε και μπήκε στην περιοχή, δοκίμασε να τελειώσει μόνος του την φάση όμως ο Αρούς έδιωξε με τα πόδια.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Ντουγκλάο θα πάρει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως ο Γκρεμσλ θα αποκρούσει σταθερά.

Β΄ ημίχρονο:

Αρκετά καλά ξεκίνησαν οι δυο ομάδες το δεύτερο ημίχρονο, αφού και οι δυο έχασαν καλές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ. Αρχικά στο 48' μετά από κάθετη πάσα του Παπαφώτη ο Κάρλος από πλάσαρε έξω και στην συνέχεια στο 50' και 51' ο Γκρεμσλ είπε σταμάτησε τις προσπάθειες των Αράζ και Πράνιτς αντίστοιχα.

Η Ανόρθωση είχε τον έλεγχο του αγώνα και με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού άγγιξε το γκολ με πρωταγωνιστή ξανά τον Καμαρά. Ο επιθετικός της "Κυρίας" έγινε κάτοχος της μπάλας εντός περιοχής έκανε το αριστερό πλασέ όμως ο Γκρεμσλ με τα ακροδάχτυλα, άγγιξε την μπάλα όσο χρειαζόταν ώστε αυτή να πάει στο κάθετο δοκάρι και να καταλήξει κόρνερ.

Όσο πλησιάζαμε προς το τέλος η «Κυρία» αύξανε την πίεση της μπροστά από τα καρέ του Γκρεμσλ με στόχο να πετύχει το γκολ που θα της έδινε ισχυρό προβάδισμα νίκης, για τον σκοπό ο Ρόνι Λέβι πέρασε τον Αντρέ Άλβες στην επίθεση της Ανόρθωσης.

Στο 89΄ ο Αράζ να κάνει το αριστερό σουτ έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα θα περάσει λίγο έξω.

ΔΟΞΑ: Γκρεμσλ, Μπα, Ρεδόνδο, Παπαφώτης (80'Κυριάκου), Κάρλος (85'Κιφουεντί), Κένεντι, Ασαμόα, Ιωάννου, Ζατλ, Σαντίκ, Πουτζιουρής (58'Ενινφούλ).

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρούς, Πράνιτς, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Σεχού, Οικονομίδης (73Άλβες), Γκάντσεφ, Ράγιος, Σισέ, Αράζ, Καμαρά (80'Καρλίτος).