Πέταξε και πάλι βαθμούς ο προβληματικός ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 28/10/2017 - 19:52

Νέες απώλειες βαθμών για τον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 1-1 με τον Εθνικό στο Δασάκι. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Κυπριανού, ενώ για τον ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε ο Ποτέ.

Ο ΑΠΟΕΛ για ακόμη ένα παιχνίδι ήταν πολύ μέτριος και προβλημάτισε με την απόδοση του.

Α΄ Ημίχρονο:

Ο αγώνας ξεκίνησε υπό δυνατή βροχή. Τα πρώτα λεπτά δεν καταγράφηκε κάποια αξιοσημείωτη φάση για τις δυο ομάδες.

Στην πρώτη ευκαιρία που δημιουργήθηκε στο 11΄ ήρθε και το γκολ για τον γηπεδούχο Εθνικό. Ο Κυπριανού βρήκε χώρο από τα δεξιά, και με δυνατό διαγώνιο σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο στο Γκουτίνιο.

Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, χωρίς όμως να καταφέρει κάτι το αξιόλογο μπροστά από την εστία του Μποκατίνοφ. Μάλιστα ο Εθνικός θα έχει και δυο πολύ καλές προσπάθειες το δίλεπτο 15-16΄ με τους Κιπιάνι και Παπαγεωργίου.

Οι πρωταθλητές μάταια προσπαθούσαν να δημιουργήσουν φάσεις, αφού μπορεί να είχαν την κατοχή αλλά ήταν προβλέψιμοι και στατικοί. Ο ΑΠΟΕΛ θα μπορέσει να απειλήσει μόνο από στημένες φάσεις, αρχικά στο 34΄ με τον Ρουέδα, ο οποίος έκανε το απευθείας φάουλ, όμως ο Μποκατίνοφ ήταν σε ετοιμότητα και στην συνέχεια ένα λεπτό αργότερα με τον Ποτέ να αστοχεί από κοντά σε κεφαλιά μετά από φάουλ του Εφραίμ.

Β΄ Ημίχρονο:

Μπορεί ο ΑΠΟΕΛ να βρισκόταν πίσω στο σκορ, όμως ήταν ο Εθνικός ήταν που βρήκε την πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος στο 51΄ με τον Παπαγεωργίου. Ο νεαρός βγήκε από τα δεξιά στην αντεπίθεση, έκανε το δυνατό σουτ, όμως ο Γκουτίνιο απέκρουσε.

Στο 59' ο ΑΠΟΕΛ θα χάσει την πρώτη του ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ζαχίντ. Ο Μοράις έδωσε στον νεαρό μέσο, ο οποίος έκανε από δεξιά το διαγώνιο σουτ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Ο Γιώργος Δώνης βλέποντας την ομάδα του να μην μπορεί να αντιδράσει, άλλαξε ποδοσφαιριστές και σχηματισμό. Συγκεκριμένα αποχώρησαν Αλεξάνδρου και Εφραίμ με τους Αλωνεύτη και Ντε Καμάργκο να περνούν στον αγωνιστικό χώρο. Ενώ ο σχηματισμός άλλαξε στο 3-5-2, με τον Μοραίς να πλαισιώνει Ρουέδα και Μερκή στην άμυνα.

Το αποτέλεσμα των αλλαγών αυτών θα έρθει άμεσα, αφού στο 65΄ ο Ζαχίντ θα βρει τον Ποτέ, αυτός με όμορφη κίνηση θα ελευθερωθεί και με ωραίο πλασέ θα ισοφαρίσει για τους «γαλαζοκιτρίνους».

Δυο λεπτά αργότερα το ΑΠΟΕΛ πλησίασε στην ανατροπή αλλά το κοντινό πλασέ του Αλωνεύτη πήγε στο δοκάρι και μετά έξω.

Σταδιακά έπεσε και πάλι ο ρυθμός, ο ΑΠΟΕΛ προσπαθούσε, όμως δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις μπροστά από την εστία του Μποκαντίνοφ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» πλησίασαν στο 2-1 στο 89΄ με τον Ποτέ, όμως το πλασέ του αποκρούστηκε από τον Μποκατίνοφ.

Στο 93΄ ο ΑΠΟΕΛ θα χάσει μοναδική ευκαιρία με τους Ποτέ και Αλωνεύτη από κοντά να μην μπορούν να νικήσουν τον Μποκατίνοφ.

Εθνικός: Μποκατίνοφ, Ρόγκατς (85' Χάτζιαρος), Ιλουρίτζε (85' Μούσιτς), Ενέσκου, Κυπριανού, Αρέστη, Ντόβμπνια, Τσικάρσκι, Φιλίποφ, Παπαγεωργίου, Κιπιάνι

ΑΠΟΕΛ: Γκουτίνιο, Μιλάνοφ (74' Βινίσιους), Μερκής, Ρουέδα, Αλεξάνδρου (62' Αλωνεύτης), Μοράις, Σόουζα, Ζαχίντ, Σαλάι, Εφραίμ (62' Ντε Καμάργκο), Ποτέ