Φλοριάν και Λαρένα την οδηγούν στην κορυφή (BINTEO)

Κυριακή, 26/11/2017 - 18:00

Η ΑΕΚ με δυο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο των Φλοριάν και Λαρένα πήρε τους τρεις βαθμούς επί της Πάφου και ανέβηκε μόνη πρώτη στην βαθμολογία.

Α΄ Ημίχρονο:

Το πρώτο δεκάλεπτο πέρασε ουσιαστικά χωρίς κάποια φάση μπροστά από την εστία των δυο ομάδων.

Στο 14΄ο Φλοριάν έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή όμως η μπάλα πέρασε μακριά από τα δοκάρια του Κόπριβετς.

Η πρώτη καλή φάση για την Πάφο θα έρθει στο 20΄. Μετά από υποδειγματική αντεπίθεση η οποία ξεκίνησε από τον Γκουλόν, η μπάλα έφτασε στον Κοβαλένκο ο οποίος έδωσε στον Μοστέφα όμως το σουτ του τελευταίου απόκρουσε σταθερά ο Πάμπλο.

Στα εναπομείναντα λεπτά η ΑΕΚ κράτησε την μπάλα όμως χωρίς να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη ευκαιρία μπροστά από την εστία του Κόπριβετς.

Β΄ ημίχρονο:

Έπρεπε να περάσουν 48΄ λεπτά ώστε η ΑΕΚ να φτάσει στην πρώτη της «σοβαρή» εταιρεία. Ο Φλοριάν έκανε το πλάγιο σουτ όμως ο Κόπριβετς έδιωξε. Ένα λεπτό αργότερα και πάλι ο Γάλλος έκανε το σουτ όμως ο Κόπριβετς έδιωξε εκ νέου.

Στο 58΄ η ομάδα της Λάρνακας «έκοψε τον γόρδιο δεσμό» και άνοιξε το σκορ. Μετά από λάθος του Γκουλόν ο Φλοριάνς πήρε την μπάλα και με ωραίο φαλτσαριστό σουτ άνοιξε το σκορ.

Στο 71΄ η ΑΕΚ θα πετύχει και δεύτερο γκολ αυτή την φορά με τον Λαρένα σφραγίζοντας ουσιαστικά την νίκη. Ο Ισπανός με εξαιρετικό σουτ στην γωνία του Κόπριβετς έκανε το 2-0.

Η ΑΕΚ προσπάθησε στην συνέχεια να ροκανίσει τον χρόνο μέχρι και το τέλος. Στο 83΄ θα χάσει ακόμη ευκαιρία με τον Τρισκόφσκι, όμως το σουτ του σκοπιανού θα περάσει λίγο έξω.

Στο 87΄ η Πάφος θα απειλήσει με τον Ντομίνγκες όμως το ανάποδο σουτ του θα περάσει έξω.

Στις καθυστερήσεις η ΑΕΚ είχε δόκάρι με σουτ του Λαρένα.

ΑΕΚ: Πάμπλο, Μοϊσόφ, Καταλά, Λαρένα, Ακοράν, Τομάς, Τέτε (74΄ Αντωνιάδης) Τρισκόφσκι (89΄ Κάσες) Μουρίγιο (46΄ Τρουγιόλς) Λαμπάν, Τολεμές.

ΠΑΦΟΣ: Κόπριβετς, Κομπανί, Ντομίνγκεζ, Χόριτς (78΄ Σικόρσκι) Μπρουλς, Φυλακτού (62΄ Χριστοδούλου) Καμαρά, Τζάνζα,Μοστέφα, Γκουλόν, Κοβαλένκο.