«Φρένο» της Πάφου στον ΑΠΟΕΛ (BINTEO)

Κυριακή, 4/11/2018 - 18:50

Ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στο «Στέλιος Κυριακίδης» με τον ΑΠΟΕΛ να μην τα καταφέρνει κόντρα στην Πάφο και το τελικό 0-0 στερεί το δικαίωμα στους πρωταθλητές να πλησιάσουν στην κορυφή. Ο ΑΠΟΕΛ δεν έπιασε τα απαραίτητα επίπεδα απόδοσης και δικαίως δεν πήρε το τρίποντο της νίκης. Από την άλλη η Πάφος δεν κλείστηκε στο δικό της μισό και κοίταξε στα μάτια τους πρωταθλητές καθώς δημιούργησε τις δικές της ευκαιρίες για γκολ.

Α’ Ημίχρονο

Αναγνωριστικά ήταν κυρίως τα πρώτα λεπτά στον αγώνα με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να δημιουργήσουν σιγά σιγά το παιχνίδι τους.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ ήρθε στο 11ο λεπτό με τον Μούσα Αλ-Τάμαρι να πιάνει ένα φαλτσαριστό σουτ και την μπάλα να καταλήγει λίγο έξω από την εστία του Μολ.

Στο 26ο λεπτό ο Νατέλ έπιασε ένα δυνατό σουτ το οποίο ανάγκασε τον Μόλ σε διπλή απόκρουση.

Στο πρώτο μισάωρο ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο και προσπαθούσε να βρει τους διαδρόμους για να απειλήσει την εστία του Μολ. Από την πλευρά της η Πάφος προσπαθούσε να χτυπήσει την εστία του Ρόμο με γρήγορες αντεπιθέσεις.

Στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης είχαμε μια όμορφη κάθετη προς τον Νέμετς με τον Ιωάννου να προλαβαίνει και να διώχνει την μπάλα προ του επιθετικού της Πάφου.

Τρία λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ έχασε ευκαιρία με τον Αλ-Τάμαρι όταν κέρδισε την μπάλα από τον Ζάντερ και κατάφερε να μπει στη περιοχή. Έκανε όμως την έξτρα προσποίηση και έχασε την μπάλα.

B' Ημίχρονο

Πολύ επιθετικά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η γηπεδούχος ομάδα της Πάφου η οποία φάνηκε να έψαχνε το γκολ.

Με την συμπλήρωση μίας ώρας στην αναμέτρηση πολύ καλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με την κεφαλιά του Σόουζα από τη σέντρα του Ζαχίντ να περνά έξω.

Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ στο 66ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Μολ να λέει όχι στον Ντελατόρε. Ζαχίντ και Βούρος συνεργάστηκαν άψογα με τον τελευταίο να κάνει το γύρισμα στην περιοχή. Ο Ντελατόρε έκανε το σουτ με τον Μολ να σώζει την ομάδα του.

Στο 72ο λεπτό είχαμε νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Τάμαρι. Ο νεαρός άσσος του ΑΠΟΕΛ πήγε να σκοράρει όπως το έκανε και με την Ομόνοια, η μπάλα όμως δεν του έκανε το χατίρι.

Στο 88ο λεπτό ο Φυλιώτης έκανε ένα πολύ καλό σουτ όμως η μπάλα κατέληξε έξω.

Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο στο 93ο λεπτό με σουτ του Ζίβουλιτς μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να βγαίνει αρκετά έξω.

Πάφος: Μολ, Χολτ, Μπάγκαρτ, Ζίβουλιτς, Ζάντερ, Σιρόκ, Φολπρεχτ, Κουλς, Ζαχαρίου (Παναγιώτου 67'), Αγκούλο (Καρό 75'), Νέμετς (Ράσιτς 82')

ΑΠΟΕΛ: Ρομό, Καζού, Ιωάννου Σόουζα, Τάμαρι, Ζαχίντ (Ρέζα 83'), Μοράις (Γκέντσογλου 59'), Βούρος, Μερκής, Νατέλ (Εφραίμ 67'), Ντελατόρε.

Δηλώσεις

Τραμεζάνι (ΑΠΟΕΛ): «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι απόψε. Δεν είμαστε ικανοποιημένοι με το αποτέλεσμα. Δώσαμε το 100% των δυνάμεων μας. Θέλουμε να παίζουμε με αυτή τη στάση και τη διάθεση σε κάθε παιχνίδι. Είμαι ικανοποιημένος με τη δουλειά που κάνουμε στις προπονήσεις και ξέρω ότι έχουμε περιθώρια μεγάλα για να βελτιωθούμε.

Ο Καρλάο είχε ένα πρόβλημα στην προθέρμανση και θα περάσει αύριο από εξετάσεις. Ειμαι ικανοποιημένος με το πάθος που επιδεικνύουν οι παίκτες. Μπαίνουμε στο γήπεδο και παίζουμε σαν ομάδα είναι αυτό βλέπω που είναι πολύ σημαντικό για μένα. Βελτιωνόμαστε και είμαστε στο σωστό δρόμο. Είμαστε ΑΠΟΕΛ και ο στόχος μας παραδοσιακά είναι να κερδίζουμε. Ο Τόμας τον ξέρουμε όλοι πολύ καλά. Είχε μεγάλη αγωνιστική αποχή πέρσι και πιστεύω πολύ σ’ αυτόν και είναι σημαντικός για εμάς. Τον περιμένουμε να επιστρέψει. Χρειάζεται να δουλέψει περισσότερο για να είναι έτοιμος».

Ν. Πετεβίνος (ΑΠΟΕΛ): «Ήταν ένα καλό παιχνίδι ανάμεσα σε δυο καλές ομάδες. Η ζυγαριά ήταν προς το μέρος μας στο δεύτερο ημίχρονο απωλέσαμε κάποιες καθαρές ευκαιρίες. Υπάρχει και μια φάση για ένα καθαρό πέναλτι στη φάση με τον Τάμαρι που δεν μας δόθηκε. Ήταν ένα παιχνίδι που θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Η Πάφος έχασε κάποιές καλές ευκαιρίες στο τέλος του αγώνα. Ήταν το τρίτο παιχνίδι σε μια βδομάδα και τώρα θα πρέπει να ξεκουραστούμε και να συνεχίσουμε. Όπως είπα και στην αρχή πριν τον πρώτο αγώνα η Πάφος είναι μια ομάδα που βελτιώνεται. Εμείς ελέγξαμε περισσότερο αλλά απ’ εκεί και πέρα πάμε στο επόμενο. Πρέπει να κοιτάξουμε το επόμενο παιχνίδι με την ΕΝΠ. Δεν μπορούμε να σταθούμε στο σημερινό».

Κόπιτς (Πάφος): «Ήταν εξαιρετικό παιχνίδι, κάθε παίκτης έδωσε το 100% στον αγωνιστικό χώρο. Τακτικά στο αμυντικό κομμάτι ήμασταν πάρα πολύ καλοί και αντιμετωπίσαμε σωστά τον αντίπαλο. Είχαμε κάποια θέματα στον τρόπο επιθετικής ανάπτυξης και οργάνωσης, αλλά είμαι ικανοποιημένος με την προσπάθεια και την απόδοση μας. Ευχαριστούμε τους οπαδούς μας που μας έδωσαν επιπλέον ενέργεια και ελπίζω και στο επόμενο ματς να είναι δίπλα μας και να μας βοηθούν κάθε στιγμή.

Το κυπριακό πρωτάθλημα είναι ένα δύσκολο πρωτάθλημα. Οι παίκτες μου δεν είναι στο ανώτερο επίπεδο ετοιμότητας. Πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε και να προετοιμαζόμαστε σκληρά. Είναι δύσκολο να κάνεις πρόβλεψη στο τέλος της σεζόν από τώρα που θα είμαστε βαθμολογικά.

Κάθε προπονητής φέρνει κάτι νέο μαζί του στην ομάδα. Αν θέλουμε να παίρνουμε βαθμούς απέναντι σε ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια πρέπει να παίζουμε με μεγάλη ένταση. Προς το παρόν ειμαι ικανοποιημένος με αυτό που βλέπω».

Φυλιώτης (Πάφος): «Παίξαμε πολύ καλά σήμερα. Καταφέραμε να πάρουμε ένα βαθμό απέναντι σε μια πολύ μεγάλη ομάδα όπως είναι ο ΑΠΟΕΛ. Μας περιμένει πολλή δουλειά στη συνέχεια και θα προσπαθήσουμε σε όλα τα παιχνίδια να παίρνουμε βαθμό ή βαθμούς».

Μελαΐσης (Πάφος): «Θεωρώ ότι η ισοπαλία ήταν δικαιότερη. Η σημερινή εμφάνιση μπορεί να μας αδικεί κάπως. Η ομάδα βρίσκει το δρόμο της και δεν θα είμαστε εύκολος αντίπαλος για κανένα. Το δείξαμε με την Ομόνοια, το δείξαμε με τον ΑΠΟΕΛ. Αυτή η ομάδα έχει ποιότητα. Δεν απογοητευόμαστε για σήμερα που μπορούσαμε να πάρουμε κάτι παραπάνω, έχουμε ποιότητα και συνεχίζουμε με πλάνο και συνέπεια».