Πιο επικίνδυνος επιθετικός στη Super League ο Άλεξιτς του Πανσερραϊκού

Κυριακή, 15/10/2023 - 08:28

Ο Πανσερραϊκός και ο Πάμπλο Γκαρσία αποφάσισαν το καλοκαίρι να μην προβούν στην απόκτηση ενός έμπειρου και «μπαρουτοκαπνισμένου», από παιχνίδια στην Super League 1, επιθετικού, αλλά να επενδύσουν με την μεταγραφή ενός παίκτη όπως ο Άλεξιτς, που έχει παρόν, αλλά και μέλλον.

Ο 25χρονος Σέρβος επιθετικός κατέθεσε τα διαπιστευτήριά του με την περσινή χρονιά που έκανε στην Super League 2 με τα χρώματα του Ηρακλή, όπου αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ στον βόρειο όμιλο, αλλά σε ολόκληρη την κατηγορία μαζί με τον Λουκίνα της Καλαμάτας με 19 γκολ.

Και φέτος φαίνεται να συνεχίζει από κει που σταμάτησε πέρυσι, αφού παρά τον αυξημένο βαθμό δυσκολίας, που φυσιολογικά συνάντησε λόγω της αλλαγής επιπέδου των αντιπάλων, ομάδων και παικτών, αυτή τη στιγμή αποτελεί τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του με τρία γκολ, (έχει κι ένα χαμένο πέναλτι), αλλά και τον πιο επικίνδυνο παίκτη του πρωταθλήματος της Stoiximan Super League, και μάλιστα ενώ ο Πανσερραϊκός έχει έναν αγώνα λιγότερο, λόγω του παιχνιδιού με το Βόλο, που αναβλήθηκε λόγω των πλημμυρών.

Το πρώτο του τέρμα το σημείωσε απέναντι στην ΑΕΚ στην «OPAP Arena», όταν έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του μόλις στο πρώτο λεπτό του αγώνα με υπέροχη κεφαλιά που έπιασε έπειτα από σέντρα του Πηλέα.

Επόμενο «θύμα» του ήταν η Λαμία. Στατική φάση για τον Πανσερραϊκό, το φάουλ εκτελέστηκε με γέμισμα προς την περιοχή, ο Μπέργκστρομ πήρε την κεφαλιά, ο Κοσέλεφ εξουδετέρωσε, όμως ο Σέρβος επιθετικός ήταν εκεί για να πάρει το ριμπαόυντ και να σκοράρει με προβολή εξ' επαφής για το 1-0 της ομάδας του.

Έπειτα, ήταν η σειρά του ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος αντίκρισε το πιο... σκληρό του πρόσωπο, αφού ο Άλεξιτς σκόραρε στο 90ο λεπτό χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του. Τα «λιοντάρια» είχαν κερδίσει φάουλ στον χώρο του κέντρου και εφάρμωσαν μία υπέροχη κομπίνα. Ο εκτελεστής Πεταυράκης βρήκε με κάθετη πάσα τον Άλεξιτς που μπήκε στην περιοχή και εκτέλεσε τον Κλέιμαν διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

Με τα τρία του αυτά τέρματα στην ουσία ο επιθετικός από την Σερβία χάρισε επτά βαθμούς στην ομάδα του. Δεν είναι όμως μόνο τα γκολ αυτά καθ' εαυτά. Εκείνα θα μπορούσαν να είχαν προέλθει και από ρέντα, που μπορεί να είχε την συγκεκριμένη περίοδο. Αυτό που είναι πιο σημαντικό είναι πως οι ευκαιρίες στις οποίες έχει πρωταγωνιστήσει ο Σέρβος αξίζουν όχι για 3 γκολ, αλλά για 4,33xG, σύμφωνα με το «Wyscout», την κορυφαία πλατφόρμα ποδοσφαιρικής ανάλυσης. Δηλαδή έχει βάλει και 1,33 τέρματα λιγότερα απ' ότι θα έπρεπε.

Μάλιστα, κανένας άλλος παίκτης στο πρωτάθλημα δεν έχει κατορθώσει να φτάσει στο νούμερο αυτό, παρ' ότι ο Άλεξιτς έχει κι ένα παιχνίδι λιγότερο στην διάθεσή του από κείνους. Σε πολύ κοντινή απόσταση βρίσκεται στην δεύτερη θέση ο Ελ Κααμπί του Ολυμπιακού με 4,28 ενώ από κει και πέρα δεν υπάρχει άλλος ποδοσφαιριστής που να έχει φτάσει έστω τα 3xG.

Αν δε προσθέσουμε και το γκολ από τον αγώνα με τον Αστέρα Καισαριανής στο Novibet Κύπελλο Ελλάδος, όπου τα «λιοντάρια» επικράτησαν με 2-1 και πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση, τότε πάμε στα τέσσερα γκολ σύνολο για φέτος σε επτά αγώνες, από σύνολο 5,03xG. Ας μείνουμε όμως σε επίπεδο πρωταθλήματος για να κάνουμε πιο εύκολες τις συγκρίσεις.

Ο Σέρβος είναι ακόμη ο ποδοσφαιριστής που έχει εκτελέσει τις περισσότερες φορές στο πρωτάθλημα φτάνοντας τα 23 σουτ και τα 4,4 ανά αγώνα ενώ είναι τέταρτος στις επαφές με την μπάλα μέσα στην μεγάλη περιοχή φτάνοντας τις 28, ήτοι μετράει 5,36 τέτοιες ανά 90λεπτο.

Κανείς από τους αντιπάλους του δεν έχει φτάσει τις επιδόσεις αυτές, με τον Ελ Κααμπί του Ολυμπιακού να είναι και πάλι δεύτερος με 22 σουτ, αλλά μόλις 3,84 ανά αγώνα. Στον δεύτερο τομέα στην δεύτερη θέση βρίσκεται και πάλι παίκτης από τους «ερυθρόλευκους» ο Σκάρπα, που μετράει 4,22 σουτ ανά 90λεπτο, αλλά έχει αγωνιστεί μόλις για 277 λεπτά, την ώρα που ο Άλεξιτς έχει παίξει 470.

Η διπλή αυτή πρωτιά του Σέρβου αποκτάει διαφορετική αξία αν λάβει κανείς υπόψιν πως ο Πανσερραϊκός αποτελεί την 7η καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος σε δημιουργία ευκαιριών, όντας πίσω από το «Big-5» και τον ΟΦΗ.

Όμως, ο Σέρβος δεν δουλεύει μόνο για τον εαυτό του. Μπορεί η πρωταρχική του αποστολή να είναι να σκοράρει, όμως εκείνος φροντίζει να φτιάχνει και για τους συμπαίκτες του όσο μπορεί.

Ο Άλεξιτς έχει σχεδόν μία shot assist ανά αγώνα (0,96), δηλαδή προσφέρει μία καλή ευκαιρία σε συμπαίκτη του για να εκτελέσει ανά αγώνα ενώ είναι πρώτος, μαζί με τους Τάισον του ΠΑΟΚ και Κάρλσον του Άρη, με δύο στις second assists. Έτσι ονομάζουμε τις πάσες που καταλήγουν στον παίκτη που κάνει την ασίστ σε εκείνον που σκοράρει. Ακόμη και σε σύνολο xG και xA ανά αγώνα μετρά 0,93, επίδοση που επίσης δεν έχει ξεπεράσει κανένας άλλος παίκτης, με τους Ελ Κααμπί να ακολουθεί με 0,8 και τον Αραούχο

Γενικώς το πρώτο δείγμα του είναι πολύ θετικό και δικαιώνει τόσο τον προπονητή της ομάδας, Πάμπλο Γκαρσία, όσο και την διοίκησή της για την κίνηση της απόκτησής του. Όμως, φυσικά ένας παίκτης κρίνεται για το σύνολο της χρονιάς του, οπότε για να βγει το τελικό συμπέρασμα θα πρέπει και ο 25χρονος Σέρβος να συνεχίσει στη σεζόν να βρίσκεται στο ίδιο επίπεδο.

*πηγή φωτογραφίας: panserraikosfc.gr