Πήραν λεπτά συμμετοχής οι «ξενιτεμένοι»

Δευτέρα, 14/11/2022 - 19:13

Μπορεί να υπάρχει πλέον διακοπή για το Μουντιάλ του Κατάρ, όμως κάποιοι συμπατριώτες μας στο εξωτερικό, θα έχουν την ευκαιρία να πάρουν χρόνο συμμετοχής στα πρωταθλήματα που αγωνίζονται.

Η μεγαλύτερη παρουσία Κύπριων είναι στη 2η κατηγορία της Ελλάδας, η οποία κατά τη διάρκεια του Παγκοσμίου Κυπέλλου θα διεξάγεται κανονικά. Την ίδια στιγμή, παίκτες που αγωνίζονται σε μεγάλα πρωταθλήματα (όπως οι Κάστανος, Λαΐφης, Κατελάρης, Ανδρέου και Έντουαρντς) θα έχουν την ευκαιρία για ξεκούραση και έξτρα προετοιμασία ενόψει της συνέχειας της σεζόν.

Για να επιστρέψουμε στο περασμένο Σαββατοκύριακο, δεν είχαμε γκολ ή ασίστ από κάποιον Κύπριο. Είχαμε, ωστόσο, συνολικά 16 συμπατριώτες μας που πήραν χρόνο συμμετοχής στις ομάδες τους. Πάμε να δούμε αναλυτικά.

Αγγλία

Έκτορ Κυπριανού (Πίτερμπορο): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα με 3-2 από την Έξετερ.

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Έμεινε εκτός αποστολής από την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Χάρογκεϊτ.

Άντονι Γεωργίου (Λέιτον Όριεντ): Απουσίαζε από το παιχνίδι κόντρα στη Χάρογκεϊτ.

Νικ Τσαρούλλα (Κρόουλι Τάουν): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μπάροου.

Μίκι Δημητρίου (Νιούπορτ Κάουντι): Αγωνίστηκε στο αρχικό σχήμα στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Στόκπορτ. Αντικαταστάθηκε στο 79ο λεπτό.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Πέρασε αλλαγή στο 72ο λεπτό στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από τη Μόντσα.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Δεν ήταν στην αποστολή στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στη Τζένοα.

Γερμανία

Αντόνιο Φώτη (Αννόβερο): Έμεινε στον πάγκο στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στη Χόλσταϊν Κίελ.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Σπόρτινγκ): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ πέρασε ως αλλαγή στο 70ό λεπτό στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Φαμαλικάο.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 3-2 από την Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 38'.

Φάνος Κατελάρης (Οστάνδη): Ήταν βασικός στην ήττα με 6-0 από τη Βέστερλο εκτός έδρας. Αποχώρησε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, λόγω τραυματισμού.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Το παιχνίδι της Σαρλερουά κόντρα στη Μαλίν διεκόπη στο 67ο λεπτό λόγω σοβαρών επεισοδίων. Μέχρι εκείνο το σημείο, ο Κύπριος αμυντικός ήταν βασικός και η ομάδα του ήταν μπροστά με 1-0.

Χρήστος Σιέλης (Βόλος): Ο Κύπριος αμυντικός συμπλήρωσε κάρτες και δεν ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από τον ΠΑΟΚ.

Ιωάννης Κωστή (Ολυμπιακός Β'): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Καλαμάτα. Αντικαταστάθηκε στο 89ο λεπτό.

Παντελής Μιχαήλ (Ολυμπιακός Β'): Ήταν εκτός αποστολής από το παιχνίδι κόντρα στην Καλαμάτα.

Γιάννης Γερολέμου (ΑΕΚ Β'): Βασικός στο εντός έδρας 0-0 κόντρα στην Ηλιούπολη. Αντικαταστάθηκε στο 84ο λεπτό.

Νικόλας Δημητρίου (ΑΕΚ Β'): Δεν ήταν στην αποστολή στο παιχνίδι απέναντι στην Ηλιούπολη.

Ευαγόρας Αντωνίου (Παναθηναϊκός Β'): Έμεινε στον πάγκο στο εκτός έδρας 2-2 κόντρα στον Θεσπρωτό.

Οδυσσέας Σπυρίδης (ΠΑΟΚ Β'): Πέρασε αλλαγή στο 63ο λεπτό στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Λάρισας.

Νέστορας Μυτίδης (Παναχαϊκή): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Επισκοπής.

Γιώργος Παπαγεωργίου (Απόλλων Σμ.): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί του Ηρόδοτου. Αντικαταστάθηκε στο 80'.

Στέλιος Δημητρίου (Νίκη Βόλου): Έμεινε στον πάγκο στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στη Βέροια.

Ανδρέας Κατσαντώνης (Πανσερραϊκός): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί του Αλμωπού Αριδαίας. Αντικαταστάθηκε στο 58ο λεπτό.

Σκωτία

Αλέξανδρος Γκόγκιτς (Σεντ Μίρεν): Πέρασε αλλαγή στις καθυστερήσεις στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στη Ρέιντζερς.

Ισραήλ

Κωνσταντίνος Σωτηρίου (Χάποελ Χάιφα): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Σλοβακία

Στράχι Κέρκεζ (Τρέντσιν): Έμεινε εκτός αποστολής από την εντός έδρας ήττα με 4-0 από τη Ντουνάισκα Στρέντα του Σπύρου Ρισβάνη.

Τσεχία

Ηρόδοτος Χριστοδούλου (Βισότσινα): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της 2ης ομάδας της Σίγκμα Όλομουτς.

Φινλανδία

Μαρτίνος Χριστοφή (Λάχτι): Ο Κύπριος στόπερ ολοκλήρωσε τις φετινές του υποχρεώσεις, με 20 συμμετοχές σε όλες τις διοργανώσεις στη Φινλανδία.

Ιαπωνία

Πιέρος Σωτηρίου (Χιροσίμα Σανφρέτσε): Ο Κύπριος φορ ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του για τη φετινή περίοδο στο Ιαπωνικό πρωτάθλημα, με απολογισμό 11 συμμετοχές και 4 γκολ, κατακτώντας μάλιστα το Λιγκ Καπ της χώρας.

ΗΠΑ

Μαρίνος Τζιωνής (Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι): Ο 21χρονος εξτρέμ ολοκλήρωσε τις φετινές του υποχρεώσεις, με 29 συμμετοχές και 2 γκολ σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Ο Κύπριος αμυντικός ολοκλήρωσε τις φετινές του υποχρεώσεις με τη Μπουσάν Ι-Παρκ, με απολογισμό 27 συμμετοχές και 2 γκολ.

Ινδία

Χάρης Κυριάκου (Ιστ Μπένγκαλ): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μπενγκαλούρου.