Πήρε το «διπλό» και ανέβηκε ξανά στην κορυφή η ΑΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 2/1/2021 - 17:52

Ένα και ήταν αρκετό!

Η ΑΕΛ επικράτησε με 1-0 της Καρμιώτισσας στο «Στέλιος Κυριακίδης», σε αγώνα για την 17η αγωνιστική, ανεβαίνοντας ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το πέτυχε ο Ριέρα στο 8ο λεπτό, ο οποίος αρχικά αστόχησε από την άσπρη βούλα, με τον Τούμπα να αποκρούει το πέναλτι, ωστόσο στην επαναφορά η μπάλα ήρθε στο μέρος του και την έστειλε στα δίχτυα.

Από 'κει και πέρα η ομάδα της Λεμεσού έχασε κι άλλες ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει στόχο, κάτι που δεν κατάφερε ούτε και η γηπεδούχος ομάδα, έτσι το 0-1 έμεινε μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΛ ανέβηκε ξανά στην κορυφή με 34 βαθμούς και την επόμενη (17η) αγωνιστική υποδέχεται την ΑΕΚ την ερχόμενη Τετάρτη (6/1, 20:00) στο Τσίρειο.

Αντίθετα η Καρμιώτισσα έμεινε στην 12η θέση και τους 14 πόντους και την ερχόμενη Τρίτη (5/1, 18:00) φιλοξενείται στο «Τάσος Μάρκου» από την Ένωση.

Στον 4' η πρώτη τελική και από πλευράς ΑΕΛ, με τον Αβραάμ να εκτελεί φάουλ στην περιοχή, ο Κέρκεζ από καλή θέση έπιασε την κεφαλιά και ο Τούμπας απέκρουσε δύσκολα.

Τρία λεπτά μετά ο Μπουμπακάρι ανέτρεψε στην περιοχή τον Μαΐντεβατς και δόθηκε πέναλτι. Εκτελεστής ήταν ο Ριέρα, ο Τούμπας το απέκρουσε, όμως η μπάλα ήρθε ξανά πάνω του και με δεύτερη προσπάθεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

1

Στο 9ο λεπτό η ΑΕΛ έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ, με τον Γκαζαριάν να δίνει στην περιοχή για τον Μαΐντεβατς, ο οποίος έκανε το σουτ από πλάγια αριστερά, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Η Καρμιώτισσα απάντησε με μεγάλη ευκαιρία, ένα λεπτό μετά, έπειτα από εκτέλεση φάουλ η μπάλα στρώθηκε στον Μπαράνοφ, ο οποίος από κοντινό σημείο έστειλε τη μπάλα πάντω από τα δοκάρια.

Στο 22' ο Κυριάκου δοκίμασε ένα δυνατό μακρινό σουτ, βρίσκοντας όμως σε ετοιμότητα τον Τούμπα που μάζεψε σταθερά.

Έξι λεπτά μετά η ΑΕΛ απείλησε ξανά, με τον Ριέρα να δοκιμάζει το πλασέ λίγο έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 68' ήρθε η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους και από πλευράς Καρμιώτισσας, με τον Μπαργκάν να εκτελεί το φάουλ και τον Μαλεκκίδη να πιάνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Δύο λεπτά μετά η ΑΕΛ «άγγιξε» το δεύτερο γκολ, με τον Τόρες να κάνει τη σέντρα στην περιοχή, εκεί όπου ο Γκαζαριάν έκανε την κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο 75ο λεπτό η ομάδα της Λεμεσού έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Τόρες να γυρίζει στην περιοχή για τον Μαέ, ο οποίος δοκίμασε με τη μια το πλασέ, όμως απέκρουσε σε κόρνερ ο Τούμπας.

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η ΑΕΛ πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

1

Καρμιώτισσα (Χρύσης Μιχαήλ): Τούμπας, Μπαράνοφ, Μπουμπακάρι (54′ Χατζηβασίλης), Μπαργκάν (82′ Ι.Σάσι), Πέρεζ, Καπαρτής, Φράγκος (68′ Ρομό), Σάββα, Μαλεκκίδης, Χρίστου (68′ Παχίπης), Νεοφύτου.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Κυριάκου, Κέρκεζ, Τεϊσέιρα, Αβραάμ, Αντάμοβιτς (68′ Ζντρασκόφσκι), Ριέρα (62′ Ντανίλο), Παπαφώτης (81′ Δ.Αβραάμ), Τόρες, Γκαζαριάν, Μαϊντεβάτς (68′ Μαέ).

1

Χρύσης Μιχαήλ (Καρμιώτισσα): «Γνωρίζαμε τις δυσκολίες. Η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που μας είχε δημιουργήσει τις περισσότερες ευκαιρίες στο παιχνίδι του πρώτου γύρου. Προσεγγίσαμε σωστά το παιχνίδι. Βρεθήκαμε πίσω στο σκορ από ένα πέναλτι, αλλά τα παιδιά αντέδρασαν, κρατηθήκαμε στο παιχνίδι και θα μπορούσαμε να παίρναμε κάτι παραπάνω. Περνάμε πολύ δύσκολη χρονιά. Αυτό το πρωτάθλημα δεν διεξάγεται επί ίσοις όροις. Δεν γίνεται να έχουμε VAR και να επιλέγουμε ποια παιχνίδια θα έχουμε την χρήση του VAR. Υπήρχαν κάποιες φάσεις, τις οποίες θα μπορούσε ο διαιτητής να τις δει διαφορετικά. Ακολουθούν πολύ δύσκολα παιχνίδια, αλλά θα προετοιμαστούμε κατάλληλα. Καλή χρονιά, με την ευχή να επιστρέψουμε στην κανονικότητα».

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Να φύγει ο κορωνοϊός, να έρθει ο κόσμος στο γήπεδο. Δεν εκπλάγηκα με το παιχνίδι, περίμενα πως θα ήταν δύσκολο. Αν δεν τα δώσεις όλα, δεν θα μπορείς να κερδίσεις και να ηρεμίσεις. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη νίκη, όχι για την εμφάνιση. Μιλήσαμε μέσα στα αποδυτήρια. Ξέρω πόσο χαλάρωσαν τα Χριστούγεννα. Εμείς ότι κάναμε, το κάναμε με ομαδική και σκληρή δουλειά. Έτσι πρέπει να συνεχίσουμε. Δεν μπαίνεις στο γήπεδο και πιστεύεις πως θα κερδίσεις εύκολα. Είναι σαν εβδομάδα Πρέμιερ Λιγκ, είναι καλό αυτό. Είναι δύσκολες ομάδες η Ομόνοια και η ΑΕΚ (σ.σ. επόμενοι αντίπαλοι). Ο Σωφρόνης δεν έχασε, είναι δύσκολο παιχνίδι. Θέλουμε τη νίκη. Καλή συνέχεια στον Χρύση και στην Καρμιώτισσα».

Ανδρέας Αβραάμ (ΑΕΛ): «Ήταν πολύ σημαντικό παιχνίδι γιατί θέλαμε να ξεκινήσουμε καλά τη χρονιά και νικηφόρα αυτή τη δύσκολη βδομάδα. Κρατάμε τους τρεις βαθμούς, έγιναν λάθη και θα τα δουλέψουμε. Κοιτάζουμε τη συνέχεια με αισιοδοξία. Είναι μια δύσκολη βδομάδα και ένας δύσκολος μήνας όμως υπάρχει βάθος στην ομάδα, υπάρχουν πολλοί παίκτες και όποιοι κληθούν να παίξουν μπορούν να αντεπεξέλθουν και να κερδίσουμε και τα επόμενα παιχνίδια».