Πήρε το θρίλερ με τη Στουτγκάρδη και προκρίθηκε στον τελικό Κυπέλλου η Άιντραχτ

Τετάρτη, 3/5/2023 - 23:57

Πήρε τη ματσάρα στην έδρα της Στουτγκάρδης και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας η Άιντραχτ Φρανκφούρτης (2-3)!

Η ομάδα του Όλιβερ Γκλάσνερ έφερε τούμπα το ματς στο δεύτερο μέρος και αντέχοντας στα τελευταία λεπτά, έκλεισε εισιτήριο για Βερολίνο, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη Λειψία.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 19' με υπέροχο σουτ του Τιάγκο Τομάς, με το 1-0 να είναι και το σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα. Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να αλλάξουν πλήρως τα δεδομένα της αναμέτρησης και τα καταφέραν.

Αρχικά, ο Εντικά έκανε το 1-1 με υπέροχο τέρμα στο 51', ενώ οκτώ λεπτά αργότερα, ο Καμάντα με φανταστικό τελείωμα έκανε το 2-1, φέρνοντας... τούμπα το ματς. Στο 77', ο Κόλο Μουανί έκανε το 3-1, με τον Μιλό να μειώνει σε 3-2 στο 83'. Στο 85', ο Σόσα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, κάνοντας πολύ δύσκολο το έργο της ομάδας του.

Στα τελευταία λεπτά, η Στουτγκάρδη δεν μπόρεσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, με το 3-2 να είναι και το τελικό σκορ.