Πήρε τη «ρεβάνς» και προκρίθηκε ο Τσιτσιπάς

Τρίτη, 27/7/2021 - 09:11

Στον 3ο γύρο του Ολυμπιακού Τουρνουά τένις των ανδρών προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς καθώς επικράτησε του Αμερικανού Φράνσις Τιαφοέ (Νο54) με 6-3, 6-4.

Με τη νίκη αυτή, ο Τσιτσιπάς έκανε το δύο στα δύο μετά τη νίκη  του στον πρώτο γύρο επί του Γερμανού Φίλιπ Κόλσραϊμπερ (No 112).

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε και ρεβάνς για τον αποκλεισμό του από τον Τιαφόε στον πρώτο γύρο του Wimbledon, πριν από λίγες εβδομάδες.

Αντίπαλος του Τσιτσιπά στους «16» θα είναι ο νικητής του ματς ανάμεσα στον Γάλλο Ούγκο Ιμπέρ και τον Σέρβο Μιομίρ Κετσμάνοβιτς.

Στο αγωνιστικό μέρος, ο Τσιτσιπάς κέρδισε σχετικά εύκολα το πρώτο σετ σε 39 λεπτά, καθώς προηγήθηκε με 0-3 και 1-4. Ο Αμερικανός, πάντως κατάφερε να πάρει το πρώτο game του δεύτερου σετ, έκανε και το 2-1, για να αντιδράσει ο Στέφανος Τσιτσιπάς κάνοντας το 2-4. Μετά το 3-4 από τον Τιαφόε, ο Τσιτσιπάς δεν άφησε περιθώριο στον αντίπαλό του στο επόμενο game, εμφανίστηκε ακόμη καλύτερος από τη θέση του service, ήταν εξαιρετικός στις επιστροφές και έπαιζε με μεγαλύτερη άνεση στις γραμμές.

Ο Τσιτσιπάς έκανε εύκολα το 3-5. Και μετά το 4-5 του Τιαφόε, ο Τσιτσιπάς ήταν σαρωτικός για το 4-6, αποδεικνύοντας πως είναι ένα από τα μεγάλα φαβορί για το βάθρο.