Πήρε την Τσέλσι από το χέρι και την έστειλε στους «8» ο Βέρνερ

Πέμπτη, 3/3/2022 - 08:35

Λύγισε την αξιόμαχη Λούτον και πέρασε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας η Τσέλσι.

Δύσκολη αποδείχθηκε η αποστολή της πρωταθλήτριας Ευρώπης απέναντι στην ομάδα της Championship, επικρατώντας 3-2 στο «Kenilworth Road» με νικητήριο γκολ του Λουκάκου στο 78ο λεπτό και σφράγισε πρόκριση στην επόμενη φάση του FA Cup.

Κορυφαίος για τους «μπλε» ήταν, πάντως, ο Βέρνερ, ο οποίος είχε συμμετοχή και στα 3 γκολ της ομάδας του Τούχελ με 1 γκολ και 2 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δις. Στο 2’ με κεφαλιά του Μπερκ σε κόρνερ του Μπέρι και με πλασέ του Κόρνικ στο 40’, έπειτα από κάθετη του Γκόμες.

Στο 27’ ισοφάρισε για πρώτη φορά με γλυκό πλασέ έπειτα από πάσα του Σαούλ. Η δεύτερη ισοφάριση σημειώθηκε στο 68ο λεπτό από τον Γερμανό άσο. Δέκα λεπτά μετά, ο Λουκάκου έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων με προβολή έπειτα από γύρισμα του Βέρνερ.