Πήρε τον... εμφύλιο με Γκαμπιγκόλ και το σήκωσε η Φλαμένγκο

Κυριακή, 30/10/2022 - 09:05

Η κούπα του Copa Libertadores βάφτηκε με τα μαυροκόκκινα... της Φλαμένγκο!

Η ομάδα του Ντοριβάλ λύγισε με 1-0 την Αθλέτικο Παραναένσε των δέκα παικτών χάρη σε γκολ του Γκαμπιγκόλ στο πρώτο ημίχρονο, με τη «Φλα» να σηκώνει το βαρύτιμο τρόπαιο για τρίτη φορά στην ιστορία της και δεύτερη την τελευταία τριετία.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι μπήκαν επιφυλακτικά στο ματς αλλά μετά το πρώτο δεκάλεπτο... ξεμύτισαν και ανάγκασαν τον Σάντος σε δύο καλές επεμβάσεις στο 10’ και στο 13’.

Λίγο αργότερα η «Φλα» έχασε λόγω τραυματισμού τον Φιλίπε Λουίς, ωστόσο λίγο πριν το ημίχρονο τα πράγματα άλλαξαν απότομα.

Στο 44’, η Αθλέτικο έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ενρίκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό φάουλ.

Στο δε 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Γκαμπιγκόλ εκμεταλλεύτηκε την πλάγια μπαλιά του Ριμπέιρο και με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ.

Η εξέλιξη δεν θα μπορούσε να είναι καλύτερη για τη Φλαμένγκο, που μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ψάχνοντας ένα ακόμη γκολ για να σφραγίσει τη νίκη και τον τίτλο.

Κάτι τέτοιο δεν συνέβη, με τη “furacao” από την πλευρά της να ανεβάζει τις γραμμές της στα τελευταία λεπτά ψάχνοντας εναγωνίως τη λύτρωση. Ο Σάντος μπλόκαρε την εκτέλεση φάουλ του Τεράνς στο 90’ και κράτησε το μηδέν μέχρι τέλους, με την ομάδα του Λουίς Φελίπε Σκολάρι να φτάνει στην πηγή αλλά να μένει... διψασμένη.

Οι ενδεκάδες

Φλαμένγκο (Ντοριβάλ): Σάντος, Ρόντινεϊ, Ντ. Λουίζ, Περέιρα, Φ. Λουίς (20’ Αΐρτον), Μάια (71’ Βιδάλ), Ριμπέιρο, Γκόμες, Ντε Αρασκαέτα (84' Ούγκο), Γκαμπιγκόλ (84' Έβερτον), Πέδρο.

Αθλέτικο Παραναένσε (Λ. Σκολάρι): Μπέντο, Κέλβεν, Ενρίκε, Ελένο, Αμπνερ, Φερναντίνιο, Μόουρα (75’ Τεράνς), Σαντάνα (46’ Φελίπε), Μπουένο (57’ Κανόμπιο), Ρόκε (65’ Ρόκε), Βιτίνιο (57’ Ρόμουλο).