Πήρε το ζητούμενο αλλά δεν εντυπωσίασε ο Απόλλωνας

Κυριακή, 4/9/2022 - 11:35

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 1-0 κόντρα στην Δόξα, στα πλαίσια του πρωταθλήματος Cyta και έκανε το 2/2.

Οι «κυανόλευκοι» πήραν το αποτέλεσμα που ήθελαν όμως δεν εντυπωσίασαν κόντρα στην Κατωκοπιά, όμως δείχνουν σημάδια βελτίωσης.

Η ομάδα της Λεμεσού παρουσιάστηκε καλύτερη αμυντικά και ανασταλτικά από ότι στην πρεμιέρα με την Ένωση, αφού δεν άφησε πολλούς χώρους και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα.

Όμως ακόμα αντιμετωπίζει πρόβλημα στην δημιουργία φάσεων, εφόσον δεν μπορεί να μεταφράσει την κατοχή της μπάλας σε γκολ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν «φτωχό» από ευκαιρίες, με τον Απόλλωνα να ελέγχει τον ρυθμό και να απειλεί περισσότερο.

Στην ανάπαυλα οι «κυανόλευκοι» ανέβασαν στροφές, πιέζοντας για το γκολ και τα κατάφεραν στο 74ο λεπτό, με τον Χαμάς να κάνει την σέντρα από τα αριστερά και τον Ρομπέρζ να φεύγει στη πλάτη της άμυνας και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.

Ο Νταβίντ Καταλά παρουσίασε το αρχικό σχήμα με 8 αλλαγές, χωρίς όμως να εμφανίζονται παραπάνω αδυναμίες, γεγονός που αποδεικνύει ότι στο Κολόσσι υπάρχει το βάθος στο ρόστερ.

Ενώ η ομάδα δείχνει να έχει προσαρμοστεί στην φιλοσοφία του Ισπανού τεχνικού, που θέλει την κατοχή της μπάλας και πλέον μένει να βελτιωθεί επιθετικά, για να μπορεί να μεταφράσει την κυριαρχία της στο γήπεδο σε γκολ.

Ο Απόλλωνας στρέφει πλέον του βλέμμα του, στην πρεμιέρα του ομίλου του Conference League την Πέμπτη (08/09, 22:00), όπου θα αντιμετωπίσει την Βαντούζ, με στόχο να πάρει την πρώτη του νίκη.