Πισωγύρισμα για τη Γιουνάιτεντ, χρυσός βαθμός για την Έβερτον (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 15/12/2019 - 18:14

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Έβερτον ήρθαν ισόπαλες 1-1 στο «Old Trafford» με τους «κόκκινους διαβόλους» να χάνουν τεράστια ευκαιρία να παραμένουν στην πεντάδα και τα «ζαχαρωτά» να παίρνουν χρυσό βαθμό στη μάχη της παραμονής. Εντελώς μοιρασμένο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να έχουν αμφότερες καλές στιγμές για να ''κλέψουν'' το τρίποντο. Κακή εικόνα για την ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ που μετά τις δύο νίκες στα ντέρμπι με Τότεναμ και Σίτι, δεν κατάφερε να νικήσει την ''σκοτωμένη'' Έβερτον. Ενώ από την άλλη, εξαιρετική εμφάνιση για τα «ζαχαρωτά» του υπηρεσιακού, Ντάνκαν Φέργκισον, που δείχνουν σημάδια ανάκαμψης.

Η Γιουνάιτεντ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού μόλις στο 1' με σουτ του Λίνγκαρντ μέσα από την περιοχή που πέρασε λίγο έξω. Στο 7' η Έβερτον απείλησε με σουτ του Χόλγκεϊτ εκτός περιοχής που απέκρουσε ο Ντε Χέα. Τρία λεπτά αργότερα οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν καλή στιγμή με τον Ράσφορντ να σουτάρει από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω. Στο 26' νέα τεράστια ευκαιρία για τη Γιουνάιτεντ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ράσφορντ που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Πίκφορντ, όπως και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντε Χέα σε σουτ του Κάλβερτ-Λιούιν. Στο 36' η Έβερτον άνοιξε το σκορ με τον Μπέινς να εκτελεί ένα κόρνερ, τον Ντε Χέα να κάνει άσχημη έξοδο πιεζόμενος από τους Κάλβερτ-Λιούιν και Γέρι Μίνα και τον Λίντελεφ να αιφνιδιάζεται στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η Γιουνάιτεντ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 62' με διαγώνιο σουτ του Σο που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Πίκφορντ. Στο 68' ο Γκρίνγουντ έκανε ωραία ενέργεια και γύρισμα για τον Τζέιμς που σούταρε αλλά ο Πίκφορντ μπλόκαρε, ενώ δύο λεπτά αργότερα ωραίο σουτ του Λίντελεφ μέσα από την περιοχή που πέρασε λίγο έξω. Στο 77' οι «κόκκινοι διάβολοι» έφεραν το ματς στα ίσα με τον Ντάνιελ Τζέιμς να ανοίγει ωραία για τον Γκρίνγουντ που με ωραίο συρτό σουτ νίκησε τον Πίκφορντ για το 1-1. Στο 84' η Έβερτον είχε καλή στιγμή με ωραίο σουτ του Ιγουόμπι που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ντε Χέα.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γουάν Μπισάκα, Λίντελεφ, Μαγκουάιρ, Σο, ΜακΤόμινεϊ, Φρεντ, Ντάνιελ Τζέιμς (86' Μάτα), Λίνγκαρντ (65' Γκίρνγουντ), Ράσφορντ, Μαρσιάλ

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Κόλμαν, Κιν, Γέρι Μίνα, Ντιν (25' Μπέινς), Χόλγκεϊτ, Ντέιβις, Ιγουόμπι, Μπέρναρντ (70' Κεν (90' Νιασέ)), Ριτσάρλισον, Κάλβερτ-Λιούιν