Πλήρωσε τα λάθη με βαθμούς η Ντόρτμουντ

Τρίτη, 17/12/2019 - 23:47

Ματσάρα διεξήχθη στο Ζίγκναλ Ιντούνα Παρκ με έξι γκολ, αλλά δίχως νικητή - ανάμεσα σε Ντόρτμουντ και Λειψία - για την εμβόλιμη (16η) αγωνιστική της Bundesliga.

Η Ντόρτμουντ άνοιξε το σκορ με τον Βάιγκλ - την ημέρα που η BILD αποκάλυψε ενδιαφέρον της Μπενφίκα - στο 23ο λεπτό, αν και περισσότερο για το γκολ ευθύνεται ο Γκουλάσι καθώς αντέδρασε λανθασμένα.

Η Ντόρτμουντ διεύρυνε το προβάδισμά της στο 34ο λεπτό με τον Μπραντ, ο οποίος με εξαιρετική ενέργεια και ντρίμπλα απέφυγε τον αντίπαλό του και με ωραίο τελείωμα έκανε το 2-0. Η γκάφα του Μπίρκι - προσπάθησε να διώξει την μπάλα με το κεφάλι, αλλά βρήκε περισσότερο αέρα - έδωσε έτοιμο γκολ στον Τίμο Βέρνερ δευτερόλεπτα μετά από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ ο ίδιος παίκτης με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ισοφάρισε στο 53ο.

Ο Σάντσο ύστερα από δυο λεπτά (55') εκμεταλλεύτηκε το εξαιρετικό γύρισμα του Ρόις από δεξιά και διαμόρφωσε 3-2. Η Λειψία, ωστόσο, ήταν πολύ σκληρή για να... πεθάνει.

Ο Πάτρικ Σικ στο 77ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε ακόμη μία κακή αντίδραση του Μπίρκι - θα μπορούσε ν' απομακρύνει την μπάλα - κι από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 3-3.