«Πλήρωσε» την δυστοκία του και βλέπει την Ευρώπη να απομακρύνεται ο Απόλλωνας

Σάββατο, 22/4/2023 - 11:30

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα ο Απόλλωνας, ο οποίος γνώρισε εχθές (21/04) την ήττα με 1-0 από την Πάφο, για την 5η αγωνιστική των play-off στο πρωτάθλημα Cyta.

Παρά το γεγονός πως οι «κυανόλευκοι» είχαν τον έλεγχο του αγώνα καθ' όλη την διάρκεια, δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ με τον Αμπντουραχίμι στο 25ο λεπτό και να διαχειρίζονται το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι την λήξη.

Το σύνολο του Μπογκντάν Αντόνε δεν είχε την ουσία που απαιτούταν σε ένα ματς τέτοιας δυσκολίας και άφησε τον αντίπαλο να του... σπάσει τον ρυθμό και να τον αγχώσει, χάνοντας εντέλει τον έλεγχο.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως η Πάφος αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το 71ο λεπτό, με τον Κανέ να δέχεται την δεύτερη κίτρινη κάρτα, όμως δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, ενώ και η αποβολή του Μπογκντάν Αντόνε για έντονες διαμαρτυρίες στον διαιτητή, λειτούργησε αρνητικά για τους περσινούς πρωταθλητές.

Το έργο της ομάδας της Λεμεσού ήταν ήδη δύσκολο και πλέον οι πιθανότητες έχουν μειωθεί κατά πολύ, καθώς με αυτό το αποτέλεσμα η διαφορά από την τρίτη θέση ανέβηκε εκ νέου στους οκτώ βαθμούς, μετά τη νίκη της ΑΕΚ.

Παρόλα αυτά ο Απόλλωνας δίχως να έχει κάποια άλλη διέξοδο για διάκριση, θα συνεχίσει να παλεύει για το όποιες ελπίδες έχει μέχρι... πτώσεως, αρχίζοντας ξανά από την Κυριακή (30/04, 19:00), όπου υποδέχεται τους Λαρνακείς στο «Άλφαμεγα Stadium», με μοναδικό στόχο την επιστροφή στα τρίποντα.