«Πλήρωσε» ξανά τα λάθη της και έχασε έδαφος η Ανόρθωση

Τρίτη, 19/4/2022 - 09:40

Άλλη μια ήττα τη φετινή σεζόν δέχθηκε το βράδυ της Δευτέρας (18/4) η Ανόρθωση, αυτή τη φορά από την ΑΕΚ στην «Αρένα» και στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta, η οποία ήταν και η τρίτη από την εν λόγω ομάδα.

Η «Κυρία» είχε μια κάκιστη παρουσία, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, εκεί όπου τίποτα δεν πήγαινε καλά και η αντίπαλος δημιούργησε πάρα πολλές ευκαιρίες και από καλή της τύχη πήγε στα αποδυτήρια στην ισοπαλία.

Μετά την ανάπαυλα έδειξε κάποια σημάδια βελτίωσης, μέχρι ένα σημείο, όμως εκεί που έδειχνε ότι τουλάχιστον θα έπερνε τον βαθμό της ισοπαλίας, ήρθε ακόμη ένα «παιδικό» λάθος φέτος, το πάτημα του Ρισβάνη στον Ρόμο που έφερε το πέναλτι στο 83ο λεπτό.

Ο Τιμούρ Κετσπάγια στάθηκε και πάλι στην απόδοση κάποιων ποδοσφαιριστών και εξέφρασε τα παράπονα του, η ουσία όμως είναι ότι η ομάδα της Αμμοχώστου έκανε μεγάλο «πισωγύρισμα» και έχασε πολύτιμο έδαφος στη βαθμολογία, πέφτοντας στην 5η θέση.

Ακολουθεί η διακοπή του Πάσχα και στην επανέναρξη υποδέχεται τον Απόλλωνα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» (30/4, 19:00) με την επιστροφή στις νίκες να αποτελεί «μονόδρομο» για να μείνει εντός διεκδίκησης ευρωπαϊκού εισιτηρίου, ενώ αναμένει να μάθει και αντίπαλο στα ημιτελικά του κυπέλλου, το οποίο μπαίνει πλέον σε προτεραιότητα.