Πολύ σκληρός για να πεθάνει ο "ηρωικός" Απόλλωνας

Παρασκευή, 29/9/2017 - 00:02

Πολύ σκληρός για να πεθάνει ο Απόλλωνας. Οι «γαλάζιοι» της Λεμεσού με πολύ καλή εμφάνιση κατάφεραν να φύγουν με το 2-2 από το Γούντινσον Παρκ. Η ομάδα μας προηγήθηκε με τον Σαρδινέρο, οι Άγγλοι όμως γύρισαν το παιχνίδι με τους Ρούνεϊ και Βλάσιτς, ο Απόλλωνας όμως στο 89΄ με κεφαλιά του Γιούστε πήρε την ισοπαλία και... έγραψε ιστορία.

Ο Απόλλωνας έδωσε από την αρχή του αγώνα χώρο στην Έβερτον χωρίς όμως η ομάδα από το Λίβερπουλ να δημιουργήσει μέχρι κάτι αξιόλογο το πρώτο δεκάλεπτο. Μάλιστα ο Απόλλωνας ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 13΄ με τον Σαρδινέρο. Μετά από λάθος του Γουίλιαμ ο Μάγκλιτσα πήρε την μπάλα από τα δεξιά σημάδεψε στον Σαρδινέρο και ο τελευταίος με διπλή προσπάθεια έδωσε κεφάλι στο σκορ για την Κυπριακή ομάδα. Τρία λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας θα απειλήσει και πάλι με δυνατό σουτ του Βασιλείου από τα αριστερά το οποίο πέρασε έξω.

Όμως το προβάδισμα αυτό δεν έμελλε να κρατήσει για πολύ, αφού μόλις στο 21΄ ο Ρούνεϊ θα ισοφαρίσει μετά από τραγικό λάθος της άμυνας του Απόλλωνα. Συγκεκριμένα ο Γιούστε γύρισε απρόσεκτα την μπάλα στον Βάλε, ο Ρούνεϊ έκλεψε και δεν δυσκολεύτηκε να τελειώσει την φάση.

Η Έβερτον όπως ήταν φυσικό σταδιακά ανέβασε ρυθμούς και στο 24΄ μετά από φάση διαρκείας λίγο έλειψε να ανατρέψει το σκορ, όμως Βάλε απέκρουσε το σου του Σίγκουρντσον. Στο 30΄ η Έβερτον θα απειλήσει και πάλι με τον Ρούνεϊ το σουτ του όμως πάει λίγο έξω. Τα «ζαχαρωτά» λίγο πριν την λήξη του πρώτου μέρους θα βρουν δυο πολύ καλές ευκαιρίες, όμως και τις δυο φορές ο Βάλε δήλωσε παρόντας. Αρχικά στο 41΄ ο πορτογάλος τερματοφύλακας έδιωξε το μακρινό σουτ του Ντέιβς, ενώ δυο λεπτά αργότερα έδιωξε με γροθιές το απευθείας φάουλ του Σίγκουρντσον.

Ο Απόλλωνα αν ήταν πιο προσεκτικός θα μπορούσε να πάει στα αποδυτήρια με υπέρ του σκορ.

Οι γηπεδούχοι όπως ήταν αναμενόμενο μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος ψάχνοντας το γκολ της ανατροπής. Τα πρώτα λεπτά παρά την κατοχή της μπάλας τα «ζαχαρωτά» δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη φάση μπροστά από την εστία του Βάλε. Μάλιστα ο Απόλλωνας δημιούργησε τις δικές του φάσεις στις αντεπιθέσεις στο 54΄ με τον Γιάκολιτς και στο 63΄ με τον Σκέμπρι.

Τελικώς η Έβερτον θα βρει τον τρόπο να ξεκλειδώσει την άμυνα  του Απόλλωνα στο 66΄ με την αλλαγή του Κούμαν, τον Βλάσιτς . Ο Κροάτης ουσιαστικά στην πρώτη ευκαιρία της Έβερτον στο δεύτερο ημίχρονο με πλασέ θα κάνει το 2-1 ανατρέποντας το σκορ.

Τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμη περισσότερο για τον Απόλλωνα όταν στο 88΄ θα δεχθεί την κόκκινη κάρτα ο Ρομπέρζ και εκεί που έδειχναν όλα πως ο αγώνας θα τελειώσει υπέρ των Άγγλων, έρχεται μια στημένη φάση η οποία θα αλλάξει όλο ο παιχνίδι. Ο Γιούστε στο 89΄ μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζοάο Πέδρο θα πάρει την πισινή κεφαλιά και θα ισοφαρίσει τον αγώνα, παίρνοντας άτυπη ρεβάνς για το λάθος που έκανε στην ισοφάριση της Έβερτον. Όμως το παιχνίδι δεν τελείωσε εκεί, οι Άγγλοι στο επόμενο λεπτό θα χάσουν τεράστια ευκαιρία με τον Λιούιν την κεφαλιά του οποίου απέκρουσε εντυπωσιακά ο Βάλε, κρατώντας τον πολύτιμο βαθμό για την ομάδα του.

Έβερτον: Πίκφορντ, Σνάιντερλιν, Μπέινς, Γουίλιαμς, Σάντρο (67' Κάλβερτ-Λιούιν), Χόλγκεϊτ, Κένι, Ντέιβις (67' Κλάασεν), Σίγκουρτσον, Γκιέγιε (46' Bλάσιτς), Ρούνι

Απόλλων: Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Βασιλείου (84' Ζελάγια), Σακέτι (77' Ζάντερ), Άλεφ, Άλαν, Γιάκολις (61' Σκέμπρι), Σαρδινέρο, Μάγκλιτσα