Προβλημάτισε ξανά ο ΑΠΟΕΛ

Σάββατο, 20/2/2021 - 20:55

Άλλη μια κακή εμφάνιση, άλλη μια ήττα για τον ΑΠΟΕΛ στο φετινό πρωτάθλημα. Οι «γαλαζοκίτρινοι» γνώρισαν την ήττα από την αιώνιο αντίπαλο, Ομόνοια, με 1-0 στο πλαίσιο της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος.

Ο ΑΠΟΕΛ γνώριζε από χθες (19/02) πως δεν είχε μαθηματικές ελπίδες για είσοδο στο πρώτο γκρουπ των play-off όμως και πάλι ούτε τη νίκη γοήτρου δεν κατάφερε να πάρει στο αιώνιο ντέρμπι παρά το γεγονός πως το... άγχος ήταν στην Ομόνοια η οποία ήθελε να διατηρήσει την πρώτη θέση στο βαθμολογικό πίνακα.

Το γρήγορο γκολ των «πρασίνων» στο έβδομο λεπτό, αποσυντόνισε τους παίκτες του Πουρσαϊτίδη, οι οποίοι σε κανένα λεπτό της αναμέτρησης δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί. Ενδεικτικό είναι το γεγονός πως οι καλές φάσεις του ΑΠΟΕΛ στην αναμέτρηση είναι μετρημένες στα δάκτυλα του ενός χεριού.

Πλέον, στον Αρχάγγελο κοιτάνε τις αναμετρήσεις του κυπέλλου κόντρα στην Ομόνοια. Αναμετρήσεις οι οποίες πρέπει αναγκαστικά να φέρουν την πρόκριση στα ημιτελικά καθώς άλλη διέξοδος στην Ευρώπη από τη φετινή περίοδο δεν υπάρχει. Από εκεί και πέρα, οι «γαλαζοκίτρινοι» έχουν μπροστά τους άλλες 14 αναμετρήσεις για το δεύτερο γκρουπ του πρωταθλήματος.