Πρόκριση μέσα στην Λευκορωσία με ισοπαλία 1-1 για την ΑΕΚ (BINTEO)

Πέμπτη, 3/8/2017 - 19:55

Η ΑΕΚ, δεν τελείωσε το ματς στο πρώτο ημίχρονο, όταν είχε τρεις μεγάλες ευκαιρίες και καρδιοχτύπησε στην επανάληψη. Τέλος καλό όλα καλά όμως καθώς στο 93' ο Ακοράν ισοφάρισε για το τελικό 1-1. Οι Λευκορώσοι είχαν προηγηθεί με αμφισβητούμενο πέναλτι.

Mε το καλημέρα η ΑΕΚ απείλησε τους Λευκορώσους. Ο Τολμές βρέθηκε σε θέση βολής, ωστόσο τελευταία στιγμή η παρέμβαση αμυντικού των γηπεδούχων ανέκοψε το σουτ του Γάλλου, που κατευθυνόταν στην εστία του Ιγκνάτοβιτς. Στο 6' η ΑΕΚ άγγιξε ξανά το γκολ με την κεφαλιά του Τολμές στην σέντρα του Αντωνιάδη να περνάει ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια της Ντιναμό.

Στο 19' συνεχίστηκε το φλερτ της ομάδας του Ιδιάκεθ με τον γκολ. Δράστης ξανά ο Τολμές, που με σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, ανάγκασε τον τερματοφύλακα των Λευκορώσων σε ενστικτώδη και συνάμα εντυπωσιακή απόκρουση.

Η Ντινάμο απάντησε με το χλιαρό πλασέ του Σάροκα, που βγήκε στην πλάτη της άμυνας να γίνεται εύκολη λεία για τον Χουάν Πάμπλο. Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ στην συνέχεια. Ο Τέτε αναστάτωσε την άμυνα, έβγαλε την σέντρα, η καρφωτή κεφαλιά του Τρισκόφσκι όμως βρήκε σε ετοιμότητα τον Ιγκνάτοβιτς που πραγματοποίησε ακόμα μια σωτήρια επέμβαση.

Τα πράγματα άρχισαν με τον χειρότερο τρόπο στην επανάληψη. Σε μια φάση εντός περιοχής της Κυπριακής ομάδας, ο Όστρουκ βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Τρισκόφσκι, με τον διαιτητή Λί Έβανς να δείχνει την άσπρη βούλα. Δύσκολη φάση, χωρίς ακόμη και το replay να ξεκαθαρίζει απόλυτα, αν υπήρχε παράβαση ή αν ο Λευκορώσος ''βούτηξε'' για να πάρει το πέναλτι. Ο Σάροκα ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους στο 48'. Από λάθος εκτίμηση του Ιγκνάτοβιτς και ασταθή απόκρουση στο 56΄παραλίγο να χρισθεί σκόρερ ο Λαρένα, ωστόσο ο keeper των γηπεδούχων διόρθωσε το λάθος του.

Στο 71' ο Τέτε έπεσε στην περιοχή προσπαθώντας να ξεγελάσει τον διαιτητή και δέχθηκε σωστά και φυσικά χωρίς να διαμαρτυρηθεί την κίτρινη κάρτα του Άγγλου ρέφερι. Η ΑΕΚ γλύτωσε τα χειρότερα στο 75΄όταν ο Σάροκα αστόχησε εξ επαφής, καθώς δεν είχε πάρει την σωστή τοποθέτηση για να υποδεχθεί την μπάλα και απλά να την σπρώξει στα δίχτυα.

Στο 85' ο Ντίκοφ αντίκρισε σωστά την δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ πάνω στον Τρισκόφσκι και αποβλήθηκε. Στο 93' οι Λευκορώσοι τα έπαιξαν όλα για όλα για να στείλουν το ματς σε παράταση , ανεβάζοντας στην επίθεση μέχρι και τον γκολκίπερ Ιγκνάτοβιτς σε εκτέλεση κόρνερ που είχαν κερδίσει. Στην εξέλιξη της φάσης ο Ακοράν πήρε την μπάλα, έκανε την κούρσα, έφτασε μέχρι την ανυπεράσπιστη εστία και έκανε το 1-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Το μυαλό τώρα είναι στην αυριανή κλήρωση στη Νιόν της Ελβετίας και στον επόμενο αντίπαλο, που θα είναι το τελευταίο εμπόδιο πριν το μεγάλο όνειρο της συμμετοχής σε ομίλους του Εuropa League,για δεύτερη φορά στην ιστορία του συλλόγου.