Πρόκριση χωρίς άγχος για τον Ολυμπιακό των πολλών ευκαιριών

Τετάρτη, 11/1/2023 - 22:54

Παρότι δέχθηκε ένα γκολ στις αρχές κάθε ημιχρόνου από τον Ατρόμητο, ο Ολυμπιακός πήρε μία εύκολη πρόκριση στο Περιστέρι, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 2-2.

Πολύ καλή η παρουσία των «ερυθρολεύκων» στο πρώτο μέρος, που δεν πτοήθηκαν από το γρήγορο τέρμα που δέχθηκαν από τον Τζοβάρα στο 8', ούτε από τη σωρεία... χαμένων ευκαιριών, με τους Σισέ (38') και Μαρσέλο (45'+1') να φέρνουν... τούμπα το παιχνίδι πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Κωτσόπουλος στο 51' το γκολ της ισοφάρισης των γηπεδούχων, με την αναμέτρηση να «σβήνει» στο τελευταίο μισάωρο. Πολλές δοκιμές ενόψει της συνέχειας από τους δύο προπονητές, με τον Μίτσελ να χρησιμοποιεί εντελώς διαφορετική ενδεκάδα από αυτή απέναντι στο Βόλο.

Ο Άρης θα είναι ο αντίπαλος του Ολυμπιακού, τον οποίο θα υποδεχθεί την ερχόμενη εβδομάδα στο «Γ. Καραϊσκάκης», με τη ρεβάνς να αναμένεται να λάβει χώρα σε δύο εβδομάδες στο «Κλεάνθης Βικελίδης».