Πρώτη νίκη για τον Κεραυνό στο 12ο όμιλο του FIBA Europe Cup

Τετάρτη, 11/1/2023 - 21:06

Στην πρώτη του νίκη έφθασε ο Κεραυνός, στον αποψινό αγώνα, που ήταν για την 3η αγωνιστική στον 12ο όμιλο του FIBA Europe cup. Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, που έγινε στην αίθουσα «Κ. Παπαέλληνας», οι ερυθροκίτρινοι κέρδισαν τη Ρουμάνικη Ορατέα με 77-75, διατηρώντας έτσι τις ελπίδες τους, για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στο ημίχρονο, οι νικητές, είχαν προηγηθεί με 45-39, στην επανάληψη, η Ορατέα αντεπιτέθηκε, αλλά στο τέλος, ο Κεραυνός άντεξε και έφθασε στη νίκη.

Μετά από ένα εναλλασσόμενο προβάδισμα στις αρχές του αγώνα, ο Κεραυνός απέκτησε ένα σταθερό προβάδισμα από το 4` και μετά, με τη διαφορά να ανεβαίνει στους 6 (17-11) στο 7`. Ήταν ένα γρήγορο τέμπο σε αυτά τα χρονικά σημεία, αλλά με τη Ρουμάνικη ομάδα, να κάνει στη συνέχεια ένα σερί 12-6, που την έφερε στα ίσα (23-23) στο 9` και ενώ στο 10`, ο Κεραυνός προηγήθηκε με 25-23.

Δυναμικό το ξεκίνημα για τον Κεραυνό στη 2η περίοδο, κάτι που του απέφερε προβάδισμα με +7 (31-24 στο 15`). Λίγο μετά, το ερυθροκίτρινο προβάδισμα, ανέβηκε στους 9 (35-26), με την Κυπριακή ομάδα, να παρουσιάζει δυνατή άμυνα σε αυτά τα χρονικά σημεία της αναμέτρησης.

Έτσι, ο Κεραυνός συνέχισε να συντηρεί ένα σταθερό προβάδισμα, αλλά με την Ορατέα να ρίχνει τη διαφορά (43-39 στο 19`) και ενώ με τη λήξη του ημιχρόνου, ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 45-39.

Στο τρίποντο μείωσαν οι φιλοξενούμενοι, κατά τις αρχές της 3ης περιόδου. Σκορ 47-44 και λίγο αργότερα, ισοφάρισαν σε 49-49. Η Ρουμάνικη ομάδα, είχε βρει ρυθμό σε αυτά τα χρονικά σημεία και έτσι στο 24` πέρασε μπροστά με 52-51, παίρνοντας προβάδισμα για πρώτη φορά, μετά το ξεκίνημα του αγώνα. Λίγο μετά, η Ορατέα με συνολικό σερί 16-6, προηγήθηκε με 55-51, αλλά με 6-0 σερί, ο Κεραυνός προσπέρασε με 57-55 και πλέον, το ενδιαφέρον ανέβαινε στο κατακόρυφο. Ωστόσο, με την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου, ο Κεραυνός κατάφερε να προηγηθεί με 65-60.

Από ένα μόλις καλάθι σημείωσαν οι δυο ομάδες, στα 4 πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου. Στο 37`, ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 71-66, αλλά βέβαια, τίποτα ακόμα δεν είχε κριθεί. Στο 38`, η Ορατέα μείωσε σε 72-70. Στο 39`, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 75-75 και πλέον, τα τελικά χρονικά στάδια, περιείχαν αρκετή αγωνία. Στο 39`50``, ο Κεραυνός προηγήθηκε με 77-75, που ήταν και το τελικό σκορ, καθώς η Ορατέα, αστόχησε στο τελευταίο σουτ, που ήταν για τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 45-39, 65-60, 77-75

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Burns 29, Krubally 23, Thomas, Mishula 2, Τίγκας, Μαραγκός 2, Μιχαήλ 9, Πασιαλής, Στυλιανού 12 (2).

Ορατέα (Cristian Achim): Neal 28 (6), Nicolescu Ogden Richard 18 (4), Tarolis 9, Baciu 6, Gheorghe Marcovic 2, Carter  (1), Holt 4.