Πρώτη νίκη... ψυχολογίας για τον ΑΠΟΕΛ

Δευτέρα, 5/9/2022 - 09:45

Την πρώτη του νίκη στη φετινή σεζόν πανηγύρισε το βράδυ της Κυριακής (04/09) ο ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα της Λευκωσίας επικράτησε στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» με 2-0 της Ανόρθωση για τη δεύτερη αγωνιστική. Νίκη που πέραν από τους τρεις βαθμούς, φέρνει ακόμη καλύτερο κλίμα στα αποδυτήρια των «γαλαζοκίτρινων».

Ο ΑΠΟΕΛ από την αρχή έδειξε να έχει πάθος και θέληση στο παιχνίδι του, ενώ ήταν σαφώς πιο έτοιμος από την αντίπαλο του. Παράλληλα, δεν επέτρεψε στην «Κυρία» να πατήσει με αξιώσεις στην περιοχή του Μπέλετς. Το καλό πρώτο ημίχρονο επιβεβαιώθηκε με το γκολ του Μαρκίνιος λίγο μετά τη συμπλήρωση του πρώτου ημίωρου.

Στο δεύτερο μισό όπως αναμενόταν οι «γαλαζοκίτρινοι» έδωσαν χώρους στους παίκτες της Ανόρθωσης, όμως και πάλι δεν τους άφησαν να μπουν με αξιώσεις στην περιοχή του Μπέλετς. Μάλιστα, ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ όποτε χρειάστηκε ήταν σε ετοιμότητα, επιβεβαιώνοντας πως αποτελεί μια αξιόπιστη επιλογή κάτω από τα δοκάρια.

Η νίκη του ΑΠΟΕΛ αποκτά ακόμη μεγαλύτερη αξία καθώς ο Σωφρόνης Αυγουστή είχε να διαχειριστεί αρκετές σημαντικές απουσίες. Για την ακρίβεια, απουσίαζαν οι Σαρφό, Βιγιαφάνιες, Εφραίμ και Ντβάλι. Πάντως, η ομάδα της Λευκωσίας έδειξε να έχει το απαιτούμενο... βάθος καθώς ο Σατσιάς που κλήθηκε να αγωνιστεί ήταν άριστος στο πρώτο ημίχρονο, ενώ το δεύτερο γκολ ήρθε μετά από συνεργασία τριών αλλαγών.