Πρώτο "διπλό" με ανατροπή για την Ομόνοια (BINTEO)

Τρίτη, 24/10/2017 - 21:55

Έστω και δύσκολα η Ομόνοια βρήκε τον τρόπο να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης από το «Αμμόχωστο» επικρατώντας της Νέας Σαλαμίνας με 3-1. Το γκολ άνοιξε για τους «ερυθρόλευκους» ο Πόλιανετς, ενώ ισοφάρισε για την Ομόνοια ο Μαργκάσα. Ο Ντάρμπισάϊαρ έκανε το 2-1 με πέναλτι, ενώ το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Ράφα Λόπες στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Α΄ Ημίχρονο:

Ο αγώνας ουσιαστικά ξεκίνησε μετά το 10’ λόγω διακοπής (ρίψη φωτοβολίδων). Η Ομόνοια ήταν αυτοί που βρήκε τις πρώτες ευκαιρίες στον αγώνα, αρχικά με τον Μαργκάσα στο 13΄, το «ψαλιδάκι» του όμως πέρασε έξω.

Ακολούθως μέχρι και το 36΄ δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο, αφού ο ρυθμός ήταν αργός χωρίς κάποια φάση μπροστά από την εστία των δυο ομάδων. Στο 36΄ η Νέα Σαλαμίνα θα ευτυχήσει στην πρώτη της φάση να σκοράρει. Ο Πόλιανετς μετά από μακρινή μπαλιά του Σανγκόι έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και νίκησε τον Φελτχούιζεν.

Η απάντηση της Ομόνοιας ήταν άμεση, αφού μόλις στο 39΄ οι «πράσινοι» ισοφάρισαν.Ο Λόπες έκανε χαμηλή μπαλιά από αριστερά και ο Μαργκάσα με πλασέ έφερε το σκορ στα ίσα.

Β΄Ημίχρονο:

Αρκετά καλά μπήκε η Ομόνοια στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 56΄ η ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου πλησίασε το γκολ, ο Κατελάρης έκανε την κεφαλιά και ο Ντέρμπισαϊαρ πάνω στην γραμμή δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίκτυα. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μαργκάσα απείλησε και πάλι με ψαλιδάκι όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

Στο 70' η Ομόνοια θα χάσει εκ νέου ευκαιρία με τον Τζαρσίνιο το σουτ του όμως σταμάτησε στον Κορέια.

Η Ομόνοια όσο πλησιάζαμε προς το τέλος έσφιγγε τον κλοιό γύρο από την περιοχή της Νέας Σαλαμίνας. Στο 79΄ οι «πράσινοι» θα χάσουν μοναδική ευκαιρία, όταν ο Κατελάρης δεν θα μπορέσει να νικήσει από κοντά τον Βεσελόφσκι.

Στο 83΄ η Ομόνοια θα κερδίσει πέναλτι σε ανατροπή του Ντάρμπισαϊαρ από τον Βεσελόφσκι. Το πέναλτι θα εκτελέσει εύστοχα ο Άγγλος και θα δώσει προβάδισμα στην Ομόνοια.

Το «κερασάκι» στην Τούρτα θα βάλει ο Ράφα Λόπες ο οποίος με συρτό «ξερό» σουτ από τα δεξιά θα δώσει στο 91΄ προβάδισμα δυο γκολ στην Ομόνοια.

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Βοσκανιάν (63' Σεργίου), Καρό, Κούσουλος, Κορέια, Νταμάχου, Ρέινολντς, Σανγκόι (66' Μανογιάν), Μπριγκίτο, Ρόκε, Πόλιανετς

Ομόνοια: Φελτχούιζεν, Τζαΐλσον, Φαμπρίτσιο, Γουίλιαμ (46' Κατελάρης), Καντέ, Μαδούρο (45+5' Κανού), Σοάρες, Τζαρσίνιο (80' Χριστοφή), Μαργκάσα, Λόπες, Ντέρμπισαϊαρ