Σαν σήμερα: Όταν ο Παναθηναϊκός έφτασε ξανά μια ανάσα από τα ημιτελικά (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 9/4/2019 - 10:43

Ήταν 9 Απριλίου του 2002 όταν ο Παναθηναϊκός του Σέρχιο Μαρκαριάν έκανε τους φίλους της Μπαρσελόνα να αισθάνονται πως τα τελευταία λεπτά του δεύτερου προημιτελικού του Τσάμπιονς Λιγκ έμοιαζαν με… αιώνα.

Σαν σήμερα, πριν από 17 χρόνια, ο μεγάλος Ευρωπαίος Παναθηναϊκός πραγματοποιούσε μία από τις πιο σπουδαίες εμφανίσεις του στο Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στην Μπαρσελόνα μέσα στο Καμπ Νόου όμως στεκόταν άτυχος και γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 έμενε εκτός ημιτελικών της διοργάνωσης.

Ο Μιχάλης Κωνσταντίνου με ένα υπέροχο τέρμα μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης έδωσε προβάδισμα στο «τριφύλλι» και «πάγωσε» τους οπαδούς της Μπαρσελόνα. Οι γηπεδούχοι πίεσαν και με δύο τέρματα του Λουις Ενρίκε και ένα του Σαβιόλα κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και να το φέρουν στα επίπεδα του 3-1 με το οποίο προκρίνονταν (1-0 η πρώτη αναμέτρηση στη Λεωφόρο).

Στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός πίεσε την Μπαρσελόνα, την έκλεισε στο μισό γήπεδο όμως στάθηκε άτυχος και δεν κατάφερε να πανηγυρίσει την πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ για τρίτη φορά στην ιστορία του.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων στην αναμέτρηση

Μπαρσελόνα: Μπονάνο (84 Ρέινα), Πουγιόλ, Ντε Μπουρ, Αμπελάρδο, Κόκο (45'+ Κλάιφερτ), Τσάβι, Λουΐς Ενρίκε, Κοκού, Ριβάλντο, Όφερμαρς (74' Γκάμπρι), Σαβιόλα.

Παναθηναϊκός: Νικοπολίδης, Σάριτς, Κυργιάκος, Χένρικσεν, Φύσσας, Γκούμας, Μπασινάς, Καραγκούνης (45'+ Μικάελσεν), Κόλκα (77' Βλάοβιτς), Λυμπερόπουλος (46' Ολιζαντέμπε), Κωνσταντίνου.