Show Λίλαρντ, θηρίο Αντετοκούνμπο και νίκη στην πρεμιέρα για τους Μπακς

Παρασκευή, 27/10/2023 - 08:02

Η πρεμιέρα της σεζόν δεν ήταν εύκολη ούτε για τους μεν, ούτε για τους δε. Ούτως ή άλλως δεν υπάρχουν εύκολα βράδια αυτή την εποχή στο NBA. Μπακς και Σίξερς έδωσαν μεγάλη μάχη τα ξημερώματα της Παρασκευής (27/10) στο Fiserv Forum, με την ομάδα του Μιλγουόκι να παίρνει την νίκη (118-117) χάρη στο απίθανο show του Ντέιμιαν Λίλαρντ στο επίσημο ντεμπούτο του με τα Ελάφια.

Ο Dame σκόραρε κατά ριπάς, έβαλε 39 πόντους με κάθε πιθανό κι απίθανο τρόπο, έφθειρε τους αντιπάλους του, έκλεισε τον αγώνα με 17/17 βολές, ήταν ασυναγώνιστος στην τέταρτη περίοδο και είχε και τις βολές για το 118-114 που έκριναν τα πάντα. Όλα αυτά χωρίς να κάνει λάθος (!) στα 37 λεπτά που έμεινε στο παρκέ. Την ίδια στιγμή ο Γιάννης Αντετοκούνμπο γέμιζε τη στατιστική του και προσπερνούσε και τον Καρίμ Αμπντούλ-Τζαμπάρ σε ακόμα μία κατηγορία στην ιστορία του οργανισμού, καθώς ο Έιντριαν Γκρίφιν έδινε μόλις 16 λεπτά στον Κρις Μίντλετον για να τον βοηθήσει να βρει σιγά-σιγά τα πατήματά του.

Σπουδαίο ματς από τους Ταϊρίς Μάξι (31 πόντοι, 8 ασίστ) - Κέλι Ούμπρε (27 πόντοι, 9/11 σουτ) για τους Σίξερς, που ταξίδεψαν στο Ουισκόνσιν χωρίς τον Τζέιμς Χάρντεν και είχαν τον Τζοέλ Εμπίντ σε όχι ιδανική κατάσταση. Ο ψηλός της Φιλαντέλφια έδειξε πολύ βαρύς, σωματικά και πνευματικά, έκλεισε το ματς με 24/7/6, είχε όμως κι αυτός επτά λάθη και δεν βοήθησε όταν ο Νικ Νερς τον είχε πραγματική ανάγκη. Συνολικά πάντως η εικόνα των Σίξερς ήταν πολύ καλή, καθώς επιβίωσαν σε σημεία του αγώνα που άλλοι θα είχαν παρατήσει την προσπάθεια.

48-46 οι πόντοι στη ρακέτα, 18-20 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 32-32 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς, 17-16 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 12-3 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες.

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς οι Χοκς, τα ξημερώματα της Δευτέρας (30/10 στις 02:00) ξανά στο Fiserv Forum. Εκεί όπου μία ημέρα μετά, τα ξημερώματα της Τρίτης (31/10 στις 03:00) τα Ελάφια θα υποδεχθούν τους Χιτ του Τζίμι Μπάτλερ.

Ο απολογισμός του Αντετοκούνμπο

Επιτέθηκε κατά μέτωπο στον Εμπίντ για το πρώτο του καλάθι, του πήρε αμέσως μετά το πρώτο φάουλ για βολές, έπαιξε στα κόκκινα με το «καλησπέρα σας» και πήγε στον πάγκο για τις πρώτες ανάσες μετά από 4:48.

Γύρισε στα τέλη της περιόδου αλλά δεν ήταν το ίδιο κυρίαρχος, στη δεύτερη περίοδο άνοιξε το χώρο για να αναλάβει δράση ο ασταμάτητος Λίλαρντ, στην τρίτη έδωσε ομηρικές μάχες με τον Εμπίντ και τελικά φορτώθηκαν και οι δύο με φάουλ, δεν του βγήκε το ματς όπως το είχε στο μυαλό του και δεν εκβίασε προσπάθειες, όμως ήταν σπουδαίος αμυντικά και είχε και το σκοράρισμά του.

Μπήκε με δύο φανταστικά καλάθια στην τέταρτη, ισοφάρισε στο 102-102 με χουκ, έδωσε την ασίστ για το τρίποντο του Λίλαρντ (105-104), έβαλε το γκολ-φάουλ στην επόμενη φάση και εκεί έδωσε τη σκυτάλη στον Λίλαρντ, που καθάρισε τη μπουγάδα με απίθανο show.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-23, 63-54, 88-85, 118-117