Αθλητικά

Το σήκωσε ο Τσιτσιπάς στο Εστορίλ

ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ

Με ώριμη εμφάνιση, ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε στα δύο σετ τον Πάμπλο Κουέβας στον τελικό του Εστορίλ και πανηγύρισε τον τρίτο τίτλο στην καριέρα του.

Παρότι... ανησύχησε στο δεύτερο σετ, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας λύγισε με 6-3, 7-6(4) τον 33χρονο Ουρουγουανό (Νο.67) και κατέκτησε το πρώτο του τρόπαιο στι χώμα!

Ο νεαρός τενίστας έχει πλέον ρεκόρ 3-3 σε τελικούς και είναι μόλις ο τρίτος τενίστας που κατακτάει δύο τίτλους τη φετινή σεζόν, μετά τους Ρότζερ Φέντερερ και Ντόμινικ Τιμ. Θυμίζουμε ότι ο Στεφ είχε θριαμβεύσει και στη Μασσαλία.

'Ο,τι καλύτερο για τον 20χρονο αθλητή, που θα πάει τώρα με φόρα στα Masters σε Μαδρίτη και Ρώμη, ενώ στη συνέχεια θα κυνηγήσει τη διάκριση και στο Roland Garros.

Ο Στέφανος ήταν εξαιρετικός στο πρώτο σετ και κατάφερε σχεδόν με συνοπτικές διαδικασίες να φτάσει στο 1-0. Όταν, λοιπόν, σημείωσε... κατευθείαν μπρέικ στο δεύτερο, όλα έδειχναν ότι θα έφτανε με άνεση στη νίκη.

Ο Κουέβας, ωστόσο, σπεσιαλίστας του χώματος, εκμεταλλεύτηκε ένα μικρό... μπλακ άουτ του νεαρού Έλληνα και με εννέα πόντους στη σειρά έκανε μεγάλη ανατροπή μετά το εις βάρος του 4-2 και βρέθηκε να προηγείται με 4-5.

Στο επόμενο γκέιμ, μάλιστα, είχε και σετ πόιντ, όμως ο Στέφανος κατάφερε να μείνει όρθιος και οι διαφορές λύθηκαν οριστικά στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Τσιτσιπάς ήταν πολύ πιο αποφασιστικός και παρότι «πέταξε» τρία ματς πόιντ μετά το 6-1, μπόρεσε να φτάσει τελικά στη νίκη μετά από συνολική προσπάθεια διάρκειας 1 ώρας και 43 λεπτών.

Πηγή
sdna.gr
Επόμενο άρθρο

Εκτός Τσάμπιονς Λιγκ η Μάντσεστερ Γιουν.-«Αγκαλιάζει» το σεντόνι η Τσέλσι (ΦΩΤΟ)

Συνεχίζει να απογοητεύει η Γιουνάιτεντ-Βήμα τετράδας για Τσέλσι
05/05/2019 - 18:17

ΣχετικέςΕιδήσεις

Μουρίνιο: «Η Τότεναμ θα κερδίσει κάποιο τρόπαιο πριν φύγω»

Πεπεισμένος ότι θα πάρει τίτλο πριν φύγει εμφανίστηκε σε δηλώσεις του ο Πορτογάλος
11/07/2020 - 12:12

Νίκη πρωτιάς με νέα ανατροπή ο Τσιτσιπάς (ΒΙΝΤΕΟ)

Πολύ σκληρός για να «πεθάνει» για άλλη μια φορά ο Ελλαδίτης πρωταθλητής
05/07/2020 - 09:55

Επέστρεψε φουριόζος στα κορτ ο Τσιτσιπάς (ΒΙΝΤΕΟ)

Καθόλου... σκουριασμένος δεν έδειξε ο Ελλαδίτης τενίστας
15/06/2020 - 10:21

Τσιτσιπάς: «Η ισότητα των ανθρώπων είναι η δική μου θρησκεία»

Το μήνυμα του Στέφανου Τσιτσιπά κατά του ρατσισμού
02/06/2020 - 10:26

Ό,τι πιο γλυκό! Ο Στέφανος Τσιτσιπάς χορεύει με την μικρή του αδερφή (ΒΙΝΤΕΟ)

Δείτε το γλυκό βιντεάκι και τις χαλαρές οικογενειακές στιγμές του τενίστα
04/05/2020 - 16:36

Τσιτσιπάς στην Βίσση:"Θέλω να εκφράσω τα συναισθήματά μου μέσω του τραγουδιού"

Καθηλώνει το κοινό η συναυλία της Βίσση στον Alpha Κύπρου
02/05/2020 - 23:02

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Επέστρεψαν και είναι καλά στην υγεία τους η 14χρονη Αγγέλα και η 17χρονη Άννα

Λήξη συναγερμού για τα δύο κορίτσια που δηλώθηκαν στην Αστυνομία ως ελλείποντα πρόσωπα

Χωρίς ρεύμα περιοχές της Λευκωσίας λόγω βλάβης στο δίκτυο της ΑΗΚ

Xρειάζεται μια με μιάμιση ώρα για επιδιόρθωση της βλάβης και αποκατάσταση της παροχής

Αυτό είναι το αντίδοτο των Κυπρίων στον καύσωνα και την υγρασία... (ΒΙΝΤΕΟ)

Πως "πολεμούν" τις υψηλές θερμοκρασίες και ποιές είναι οι συμβουλές των ειδικών;
Ελλάδα

Εικοσιτέσσερα νέα κρούσματα κορωνοϊού στην Ελλάδα, τα τέσσερα "εισαγόμενα"

Οι τέσσερις ασθενείς εντοπίστηκαν κατόπιν ελέγχων στις πύλες εισόδου τις χώρας

"Η Ελλάδα είναι η τελευταία χώρα που μπορεί να σχολιάζει για την Αγία Σοφία"

Ο Τσαβούσογλου κατηγόρησε την Αθήνα για παραβίαση θρησκευτικών ελευθεριών στην Δ. Θράκη

Ματαίωση πανηγυριών μέχρι τέλη Ιουλίου αποφάσισαν οι ειδικοί στην Ελλάδα

Εντείνονται οι έλεγχοι στις πύλες εισόδου και τους εποχικούς εργαζόμενους
Διεθνή

Έκαναν βόλτα στην Κοπακαμπάνα φορώντας "στολή αστροναύτη" για τον COVID-19 (VID)

Ζευγάρι στη Βραζιλία βρήκε έναν... πρωτότυπο τρόπο για να προστατευτεί από τον ιό

Ο Πούτιν μίλησε στον Ερντογάν περί "δημόσιας κατακραυγής" για την Αγία Σοφία

Ρώσος και Τούρκος Πρόεδροι συζήτησαν τηλεφωνικά για τις εξελίξεις

tv news

Ο Νίκος μαθαίνει ότι η Αλίκη είναι νεκρή και όλο το σκοτεινό παρελθόν της...

«Έρωτας Μετά» Δείτε τις εξελίξεις στα νέα συγκλονιστικά επεισόδια της εβδομάδας εδώ!
Alpha TV Κύπρου

Η ώρα του μεγάλου ξεκαθαρίσματος ήρθε για όλους!

Ελάτε στη θέση τους…για τελευταία φορά αυτή τη σεζόν!​​​​​​​ [Περιλήψεις]
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τρί, 14/07/2020 - 01:30ΑΛΗΘΙΝΟΙ ΕΡΩΤΕΣ