Σκληρή τιμωρία από την Μπασκόνια στον Ολυμπιακό

Πέμπτη, 9/11/2023 - 21:07

Παρά την επιστροφή από το -18, ο Ολυμπιακός «πλήρωσε» τα λάθη στην τέταρτη περίοδο και ένα καλάθι του Μίλερ-ΜακΙντάιρ 0,7’’ πριν από τη λήξη, που τον υποχρέωσαν στην ήττα 75-74 από την Μπασκόνια, μέσα στο ΣΕΦ.

Καταστροφικό το δεύτερο δεκάλεπτο για τους «ερυθρόλευκους», καθώς επέστρεψαν στους Βάσκους να κάνουν επιμέρους σκορ 9-30. Στο δεύτερο μέρος, οι Πειραιώτες έσφιξαν αμυντικά και με τον Κάναν να ξεκινάει την αντεπίθεση, τους έβαλε ξανά στο ματς. Μάλιστα, με 2/2 βολές του Λαρεντζάκη στα 10,7’’ πριν τη λήξη, η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε τη νίκη στα χέρια της, αλλά της την… πήρε ο γκαρντ των Βάσκων, σχεδόν στην εκπνοή.

Ο Κάναν ήταν και πρώτος σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» με 23 πόντους, ενώ άλλους 22π. με 8 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Πίτερς.

Από τους Βάσκους, ξεχώρισε ο Μονέκε με 20 πόντους, ενώ νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Σεντεκέρσκις με 12π. και 13 ριμπάουντ.

Έτσι, ο Ολυμπιακός υποχώρησε στο 3-4, όσο έχει πλέον και η Μπασκόνια.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 35-50, 60-67, 74-75