«Σκόνταψε» στη Δόξα των 9 παικτών και μπήκε με... το αριστερό η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 20/8/2021 - 20:54

Πρεμιέρα με... απώλειες!

Η ΑΕΚ εξήλθε ισόπαλη 1-1 με τη Δόξα στην «Αρένα», για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, παίρνοντας αμφότερες από ένα βαθμό.

Με το... αριστερό στο νέο μαραθώνιο η ομάδα της Λάρνακας, που «σκόνταψε» πάνω στην ομάδα της Κατωκοπιάς, η οποία ολοκλήρωσε το παιχνίδι με... 9 παίκτες.

Στο πρώτο μέρος, οι Λαρνακείς είχαν τον πλήρη έλεγχο και το προβάδισμα με τον Τρισκόφσκι (26') και έδειχναν ότι θα έπαιρναν το τρίποντο, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο ήταν «σκιά» του εαυτού τους.

Μετά την ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν νωρίς με τον Σαντίκ (49') και παρά την αποβολή του Μπαλντέ στο 52ο λεπτό, αλλά και του Μέσκα στις καθυστερήσεις, άντεξαν και έφυγαν από τη Λάρνακα με θετικό αποτέλεσμα, εκμεταλλευόμενοι και την επιθετική... ανεπάρκεια των γηπεδούχων.

Την επόμενη (2η) αγωνιστική, η ΑΕΚ φιλοξενεί την Ομόνοια στην «Αρένα», ενώ η Δόξα υποδέχεται στο «Μακάρειο» την Ανόρθωση, σε ημερομηνίες που θα ανακοινωθούν από την ΚΟΠ σε μεταγενέστερο στάδιο.

Στο 14' η πρώτη τελική του ματς, με τον Ρομό να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και τη μπάλα να καταλήγει λίγο έξω.

Ένα λεπτό μετά, ο Γκουστάβο επιχείρησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, η μπάλα κόντραρε στο τείχος και στην επαναφορά η κεφαλιά του Ρομό πέρασε άουτ.

Στο 26ο λεπτό η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Ρομό έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Τρισκόφσκι με κεφαλιά στη μικρή περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

0

Τέσσερα λεπτά αργότερα η πρώτη ευκαιρία της Δόξας, με τον Σαντίκ να επιχειρεί ένα μακρινό σουτ και να στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 39' ο Γκουστάβο έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Μιλίτσεβιτς έπιασε το σουτ και η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

Στην πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, στο 49ο λεπτό, η Δόξα ισοφάρισε. Ο Σισκόφσκι γέμισε, η άμυνα της ΑΕΚ αδράνησε και ο Σαντίκ με απευθείας βολέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

0

Τρία λεπτά αργότερα, η Δόξα έμεινε με δέκα παίκτες. Ο Μπαλντέ πήγε με επικίνδυνο παίξιμο στο Φερνάντεθ και ο Λούκας Σωτηρίου του έδειξε την κόκκινη κάρτα.

0

Στο 87ο λεπτό, η Δόξα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να γυρίσει το ματς, με τον Ασαμόα να αστοχεί σε κοντινό πλασέ και τον Μαρτίνεθ με τα πόδια να αποκρούει σε κόρνερ.

Ένα λεπτό μετά, ο Τάντι γύρισε στην περιοχή για τον Ολατούντζι, ο οποίος από κοντά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μέσα αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, με τη Δόξα να ολοκληρώνει το ματς με 9 παίκτες.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 90+3', ο Ακοράν έπιασε το σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

ΑΕΚ (Νταβίντ Καταλά): Μαρτίνεθ, Φερνάντεθ (79′ Τάντι), Χριστοφόρου (67′ Τρουγιόλς), Μιλίσεβιτς, Γκαρσία, Γκουστάβο, Μάμας (76′ Αναστασίου), Μακρής (67′ Ολατούντζι), Ακοράν, Τρισκόφσκι, Ρόμο.

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφσκι, Μέσκα, Χριστοφή (46′ Αντενόν), Λαφράνς, Κοβάσεβιτς, Τραϊτσέφσκι, Καλλής (46′ Μπαλντέ), Εμπραλίτζε (90+4′ Αντάμοβιτς), Οικονομίδης (70′ Ολιβέιρα), Ασαμόα, Σαντίκ.

0

Νταβίντ Καταλά (ΑΕΚ): «Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι σήμερα χάσαμε δυο βαθμούς. Ξεκινήσαμε με τη φιλοδοξία να κάνουμε το παιχνίδι μας και να κερδίσουμε μπροστά στον κόσμο μας. Ξεκινήσαμε πολύ καλά, είχαμε την κατοχή της μπάλας, όμως δεν σκοράραμε δεύτερο γκολ, ίσως το άγχος, όμως υπάρχει δρόμος, ήταν το πρώτο παιχνίδι. Πάρα την μεγάλη μας επιθυμία για τη νίκη δεν τα καταφέραμε. Πρέπει να συγχαρώ τους ποδοσφαιριστές μου για τη προσπάθεια τους, πρέπει να παραμείνομε θετικοί και να έχουμε σωστή συμπεριφορά στα επόμενα παιχνίδια».

Κώστας Σακκάς (Δόξα): «Ήρθαμε σήμερα στην Αρένα σε ένα δύσκολο παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο παρά το γεγονός πως δεν ήμασταν καλοί κρατήσαμε το σκορ στο 1-0 και καταφέραμε να μην δεχτούμε δεύτερο τέρμα. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε καλά και βρήκαμε την ισοφάριση. Δεν είχαμε όλους τους ποδοσφαιριστές στη διάθεση μας γιατί κάποια άργησαν να έρθουν αλλά στη συνέχεια θα επιστρέψουν. Δυστυχώς όμως χάσαμε άλλους δυο ποδοσφαιριστές σήμερα. Είναι κακό για εμάς αλλά θα προσπαθήσομε να καλύψουμε τα κενά. Συγχαρητήρια σε Ομόνοια και Ανόρθωση γιατί τέτοιες επιτυχίες μας κάνουν να νιώθουμε πως μπορούμε γενικά στην Κύπρο να ανέβουμε επίπεδο».

Κυριάκος Δημητρίου (ΑΕΚ): «Φάνηκε ξεκάθαρα ότι κάθε πρεμιέρα κρύβει κινδύνους. Χρειαζόμαστε ακόμη αρκετή δουλειά, είναι λογικό αυτό αφού είμαστε μια νέα ομάδα. Δεν θέλω όμως να δικαιολογηθώ αφού το ζητούμενο ήταν η νίκη. Δουλειά και πάλι δουλειά. Όσον αφορά την εικόνα του αγώνα, στο πρώτο ημίχρονο ελέγχαμε πλήρως τον αγώνα και δεχτήκαμε το γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα. Προσπαθήσαμε να εκμεταλλευτούμε το αριθμητικό μας πλεονέκτημα αλλά δεν καταφέραμε να σκοράρουμε στις ευκαιρίες που μας παρουσιαστήκαν. Θέλω να ευχαριστήσω και τον κόσμο που μας στήριξε σήμερα, ελπίζω τη χαρά που δεν πήρε σήμερα να την πάρει στο επόμενο παιχνίδι, με την Ομόνοια στην έδρα μας».

Νίκος Κωνσταντίνου (Δόξα): «Σήμερα είδαμε δυο ομάδες που ήταν αγχωμένες ένεκα πρεμιέρας. Καμιά δεν ήταν έτοιμη. Ευτυχήσαμε να πάρουμε ένα βαθμό έστω και με δυο παίχτες λιγότερους. Θέλω να δω τις φάσεις που πήραμε κόκκινες ξανά. Αντιλαμβάνομαι υπάρχει το VAR και υποδεικνύει αν κάτι είναι λάθος αλλά θέλω να τις δω».