Σόκαρε την Τότεναμ η Φούλαμ, πρόκριση για τα φαβορί

Τετάρτη, 30/8/2023 - 08:22

Έστω και με περιπέτεια, η Φούλαμ απέκλεισε την Τότεναμ από τη συνέχεια του αγγλικού Λιγκ Καπ.

Οι «κόττατζερς» νίκησαν 5-3 στα πέναλτι (κ.α., παρατ. 1-1) τα «σπιρούνια» στο «Κρέιβεν Κότατζ» για τον τρίτο γύρο της τρίτης τη τάξει εγχώριας διοργάνωσης και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το αυτογκόλ του Φαν Ντερ Μίκι στο 14’, όμως ο Ριτσάρλισον ισοφάρισε στο 56’, η ημίωρη παράταση δεν έφερε γκολ σε αμφότερες και στη «ρωσική ρουλέτα» ο Σάντσες έχασε πέναλτι για τους φιλοξενούμενους.

Σαρωτική η Γουλβς, διέλυσε στο «Μολινό» 5-0 την Μπλάκπουλ κι έδειξε σε καλή κατάσταση.

Τα πέναλτι χρειάστηκε η Μπρέντφορντ για να αποκλείσει 3-0 εκτός έδρας τη Νιούπορτ Κάουντι μετά το 1-1 στην κανονική διάρκεια και στην παράταση.

Δύσκολα «πέρασε» με 3-2 η Μπόρνμουθ από το «Λίμπερτι» κόντρα στη Σουόνσι.

Το ίδιο δύσκολα απέκλεισε η Λούτον 3-2 την Τζίλιγχαμ στο Λονδίνο.

Άνετα «πέρασε» 4-2 η Κρίσταλ Πάλας από την έδρα της Πλίμουθ.

*πηγή φωτογραφίας: Tottenham Hotspur