Σπουδαίο τρίποντο με ανατροπή για την ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 26/9/2020 - 22:28

Στα νικηφόρα αποτελέσματα και μάλιστα με ανατροπή επέστρεψε η ΑΕΚ, επικρατώντας με 2-1 της ΑΕΛ στην «Αρένα», στο μεγάλο παιχνίδι της πέμπτης αγωνιστικής.

Η ομάδα της Λάρνακας παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα παίρνοντας ένα σπουδαίο τρίποντο, στο ντεμπούτο του Καρίγια στον πάγκο της ομάδας σε αγώνα πρωταθλήματος. Μπορεί να μην έλαμψε με την εμφάνιση της, ήταν όμως ουσιαστική και πήρε το ζητούμενο που ήταν και το σημαντικότερο, κυρίως για τη νέα αρχή που κάνει με τον Ισπανό τεχνικό.

Η ομάδα της Λεμεσού, από την άλλη, έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό και έκανε νέο πισωγύρισμα στο πρωτάθλημα, δεχόμενη τη δεύτερη της ήττα. Κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ, ωστόσο τα λάθη και οι αδράνειες στην άμυνα επέτρεψαν στην ΑΕΚ να κάνει την ανατροπή και μοιραία ήρθε η ήττα, η οποία φέρνει προβληματισμό.

Επόμενη υποχρέωση για την ΑΕΚ την ερχόμενη Παρασκευή (2/10) εκτός έδρας κόντρα στην ΕΝΠ, ενώ η ΑΕΛ πάει την Κυριακή (4/10) στο ΓΣΠ για το μεγάλο παιχνίδι με την Ομόνοια.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Στην πρώτη τελική του αγώνα, η ΑΕΛ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Στο 24ο λεπτό, Ντανίλο και Μαέ έπαιξαν ωραία το 1-2, με τον πρώτο να μπαίνει στην περιοχή και να γυρίζει δίνοντας έτοιμο γκολ στον Ριέρα, ο οποίος από κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

στο 37ο λεπτό η ΑΕΚ «απάντησε» με τον Μακρή. Ο Ιωάννου έκανε τη σέντρα στην περιοχή, ο Βοζίνια έκανε λάθος έξοδο, με τον Τρισκόφσκι να κάνει την προβολή και τον Μακρή από κοντά να φέρνει το ματς στα ίσα.

Στο 38' η πρώτη τελική στο παιχνίδι χωρίς να μετουσιωθεί σε γκολ, με τον Ναράνχο να υποδέχεται ωραία την πάσα του Τρισκόφσκι, να κάνει την προσποίηση στον Κυριάκου έξω από την περιοχή, το τελειώμα του όμως δεν ήταν ιδανικό και η μπάλα πέρασε έξω.

Τέσσερα λεπτά μετά έχασε και η ΑΕΛ ευκαιρία, με τον Μηνά Αντωνίου να πιάνει την κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Ριέρα και τον Τέουνκενς να αποκρούει δύσκολα.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 47ο λεπτό, ο Τρισκόφσκι σε καλό σημείο έξω από την περιοχή επιχείρησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 65' η πρώτη φάση του δευτέρου μέρους, με τον Ντανίλο να δίνει ωραία αριστερά για τον Αντωνίου, ο οποίος επιχείρησε το σουτ, ωστόσο ο Φερνάντεθ έπεσε και έβαλε την κόντρα παραχωρόντας το κόρνερ.

Ένα λεπτό μετά όμως, η ΑΕΚ κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς. Ο Ναράνχο με μια καταπληκτική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας βρήκε τον Τρισκόφσκι, ο οποίος κατέβασε και πλάσαρε ιδανικά κάνοντας το 2-1

Στο 70' ο Ναράνχο επιχείρησε απευθείας εκτέλεση από μακριά, αναγκάζοντας τον Βοζίνια να διώξει δύσκολα.

Η ΑΕΛ έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 83ο λεπτό, με τον Ριέρα να σεντράει στην περιοχή και τον Μπάμπιτς να πετάγεται πιάνοντας την κεφαλιά, ωστόσο ο Τέουνκενς απέκρουσε ενστικτωδώς

Στο 86' ο Ναράνχο έβγαλε τετ α τετ τον Ακοράν, οποίος θέλοντας να το σιγουρέψει έδωσε δεξιά στον Τρισκόφσκι, ωστόσο πρόλαβαν οι αμυνόμενοι και έδιωξαν σε κόρνερ

Με τη συμπλήρωση του 90λεπτου η ΑΕΛ έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία. Σέντρα του Κυριάκου και γύρισμα με τη μια του Μπάμπιτς που σημάδεψε το δοκάρι και στην επαναφορά ο Αντωνίου έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να βρίσκει ξανά στο οριζόντιο δοκάρι.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 93', ο Ακοράν από αριστερά μπήκε στην περιοχή και έκανε το πλασέ, απέκρουσε όμως στην κλειστή του γωνιά ο Βοζίνια.

ΑΕΚ (Χοάν Καρίγιο): Τάνκενς, Ιωάννου, Τρουγιόλς, Μοϊσόφ, Φερνάντεθ, Σπιρόφσκι (46' Γκονζάλεθ), Χέιτλι, Μακρής (61' Ακοράν), Γκαρσία (79' Σπόλιαριτς), Ναράνχο, Τρισκόφσκι.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Κυριάκου, Σάντος, Τεϊσέιρα, Μπουνόζα (33' Ράσο), Αντωνίου, Ριέρα, Μεντόγεβιτς, Παπαφώτης (78' Aντάμοβιτς), Ντανίλο, Mαέ (64' Μπάμπιτς).

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ. Καλωσορίζω το νέο προπονητή στην Κύπρο, καλή επιτυχία. Αν έπρεπε να κερδίσει μια ομάδα, αυτή ήταν η δική μας. Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου. Είμαι περήφανος γι’ αυτούς, κάνουν όλοι πολύ καλή δουλειά. Κάναμε πολύ καλό παιχνίδι, αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Κάναμε πολλές ευκαιρίες, όμως στο τέλος μετρά το αποτέλεσμα. Συνεχίζουμε τη δουλειά, έχουμε ντέρμπι με την Ομόνοια. Βλέπουμε εβδομάδα με εβδομάδα. Εύχομαι υγεία σε όλους και καλή δύναμη στην Άχνα και στη Νέα Σαλαμίνα. Δεν είναι καλό χωρίς κόσμο, όμως καταλαβαίνω, πρέπει να είμαστε προσεκτικοί. Δεν δέχομαι να σταματήσει το ποδόσφαιρο. Ο κόσμος θέλει να βλέπει μπάλα».

Χοάν Καρίγιο (ΑΕΚ): «Ήταν αρκετά δυνατό παιχνίδι, σκληρό. Αντιμετωπίσαμε μια πολύ καλή ομάδα, οργανωμένη και δυνατή. Δεχθήκαμε το γκολ και για ένα 10λεπτο χάσαμε την θέση μας. Μετά οι παίκτες ήθελαν πολύ να πάρουν τη νίκη και την πήραν. Έχουμε περιθώρια βελτίωσης, είμαι σίγουρος γι’ αυτό. Κάναμε λάθος πάσες. Είμαστε όμως σε καλό επίπεδο. Το σημαντικό είναι η νίκη. Θα μας δώσει αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια, είμαι χαρούμενος. Η νίκη είναι αφιερωμένη στον κόσμο μας, δεν είχαμε τον 12ο παίκτη μαζί μας. Στο αποδυτήρια είπαμε πως είναι αφιερωμένη στον κόσμο μας».

Ιβάν Τρισκόφσκι (ΑΕΚ): «Παίξαμε πιο ομαδικά και συγκεντρωμένα στο δεύτερο ημίχρονο. Έχουμε νέο προπονητή και προσπαθούμε να προσαρμοστούμε στη φιλοσοφία του. Χρειάζεται χρόνος. Με τιμάει αυτό, που βοηθάω την ΑΕΚ. Δεν με ενδιαφέρουν οι ατομικές διακρίσεις αλλά οι ομαδικές. Σίγουρα με κάνει να νιώθω καλά ότι κάνω σωστά τη δουλειά μου ως ποδοσφαιριστής. Μου δίνει κουράγιο για να συνεχίσω πιο σκληρά. Ήταν κρίσιμο το παιχνίδι με την ΑΕΛ γιατί πάντα μας βάζει δύσκολα. Η ΑΕΛ είναι μια ομάδα που έχει τον απεριόριστο σεβασμό μου. Είναι μια ομάδα που δουλεύει πολύ και τα δίνει όλα στο γήπεδο. Σίγουρα είναι σημαντικό αλλά το πιο κρίσιμο ήταν το σημερινό αφού έπρεπε οπωσδήποτε να κερδίσουμε για να μην μείνουμε πίσω. Είχαμε αλλαγή προπονητή και είναι πολύ σημαντικό που τα καταφέραμε».

Θωμάς Ιωάννου (ΑΕΚ): «Προσπαθήσαμε να εφαρμόσουμε την νέα φιλοσοφία του προπονητή, ήταν φυσιολογικό να μην ξεκινήσουμε τόσο καλά, σκοράραμε γκολ σε ένα κρίσιμο σημείο και αυτό μας βοήθησε να γυρίσουμε παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο. Έχουμε εμπιστοσύνη στην ομάδα μας, ξέρουμε τις δυνατότητές μας, πιστεύουμε ότι μπορούμε να πάρουμε το πρωτάθλημα, θα βλέπουμε παιχνίδι με παιχνίδι και θα δούμε που θα πάμε».