Σπουδαίο τρίποντο παραμονής για τον Παναιτωλικό, νίκες για Αστέρα και Ατρόμητο

Σάββατο, 11/7/2020 - 21:30

Για την 6η αγωνιστική των play out της Super League 1, Παναιτωλικός, Αστέρας και Ατρόμητος επικράτησαν απέναντι σε Πανιώνιο, Ξάνθη και Βόλο, ενώ Λαμία και Λάρισα έμειναν στην «λευκή» ισοπαλία.

Παναιτωλικός - Πανιώνιος 0-2

Τον έσπρωξε στον... γκρεμό!

Ο Παναιτωλικός με εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο μέρος και άριστη διαχείρηση στην επανάληψη, πήρε ένα δίκαιο και σχετικά εύκολο τρίποντο στη Νέα Σμύρνη επί του Πανιωνίου, τον οποίο έσπρωξε προς την Super League 2! Κάκιστη εμφάνιση των γηπεδούχων, που δεν φάνηκαν αντάξιοι των προσδοκιών στο ίσως κρισιμότερο ματς της χρονιάς.

Πρώτη νίκη στη Νέα Σμύρνη για τον Παναιτωλικό, ήρθε την κατάλληλη στιγμή και πλέον δεν μπορεί να τερματίσει τελευταίος, ενώ του φτάνει ένας βαθμός την τελευταία αγωνιστική ή να μην κερδίσει η Ξάνθη για να μην μπει ούτε στη ζώνη των μπαράζ! Ψάχνει ένα θαύμα ο Πανιώνιος, ο οποίος πρέπει να κερδίσει στο Περιστέρι τον Ατρόμητο και την ίδια ώρα να μην κερδίσει η Ξάνθη στην Λάρισα.

Ξάνθη - Αστέρας Τρίπολης 1-2

Μετά από ένα… επεισοδιακό παιχνίδι και αντίθετους στόχους για τους δύο αντιπάλους, ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε με 2-1 την Ξάνθη στα Πηγάδια, για την 6η αγωνιστική των play out της Super League 1.

Οι Αρκάδες προηγήθηκαν μόλις στο 6’ με τον Κρέσπι να σκοράρει για πρώτη φορά φέτος, ενώ το πέναλτι του Λουίς Φερνάντεθ στο 85ο λεπτό εκτός από το «τρίποντο» έδωσε συνέχεια και στο αήττητο ρεκόρ τους στο «μίνι» πρωτάθλημα. Καθώς έχουν τρεις νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες πλέον, ενώ διατηρήθηκαν και στην έβδομη θέση.

Αντιθέτως, η θρακιώτικη ομάδα που έπαιζε έναν… τελικό σήμερα, ισοφάρισε στην επανάληψη χάρη στην κεφαλιά του Λισγάρα στο 56’, είδε τον Γκαργκαλατζίδη να σημειώνει ένα πολύ ωραίο τέρμα, δέκα λεπτά μετά, αλλά να ακυρώνεται σωστά με χρήση VAR, με αποτέλεσμα να γνωρίσει οδυνηρή ήττα, που την διατήρησε προτελευταία και με μεγάλο κίνδυνο να υποβιβαστεί.

Βόλος - Ατρόμητος 2-3

Είχε Μανούσο, αλλά όχι σοβαρότητα!

Ένας εξαιρετικός Ατρόμητος για ένα ημίχρονο έκανε… πλάκα στον Βόλο, με αποτέλεσμα να σκοράρει τρία τέρματα, όλα από τον Γιώργο Μανούσο (8’. 38’, 44’) και φαινόταν ότι θα φτάσει σε ρυθμό προπόνησης σε μία άνετη επικράτηση, τη δεύτερη στη διαδικασία των play-out.

Ωστόσο, οι παιδικές ασθένειες που εμφανίζει σε κάθε ματς η ομάδα του Σάββα Παντελίδη εμφανίστηκαν και σε αυτό το παιχνίδι, καθώς ο Βόλος εκμεταλλευόμενος τη χαλάρωση των Περιστεριωτών πέτυχαν δύο γκολ με τους Κυζιρίδη (49’) και Τσοκάνη (68’) και μάλιστα λίγο έλειψε στις καθυστερήσεις να πάρει και τον βαθμό της ισοπαλίας.

Λαμία - Λάρισα 0-0

Κόλλησαν στο 0-0 Λαμία και ΑΕΛ, στο ματς για την έκτη αγωνιστική των play out της Super League.

Οι δύο ομάδες μπήκαν χωρίς βαθμολογικό κίνητρο στο παιχνίδι, αφού έχουν «καθαρίσει» με την υπόθεση της παραμονής, ενώ βρίσκονται και μακριά από την πρώτη θέση του ειδικού πίνακα των play out.

Αυτό φάνηκε και στην εικόνα του ματς, αφού και οι δύο έμειναν, όχι μόνο μακριά από τα γκολ, αλλά και από τις ευκαιρίες, με την «λευκή» ισοπαλία μοιραία να ακολουθεί.