Στα ημιτελικά στο τουρνουά της Μαγιόρκας ο Τσιτσιπάς, υπέταξε τον Ζιρόν

Σε μία αναμέτρηση υψηλού επίπεδου και έντασης, ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέρασε στα ημιτελικά του τουρνούα της Μαγιόρκα, καθώς επικράτησε του Μάρκος Γκιρόν με 2-1 σετ, περιμένοντας στον επόμενο γύρο για την είσοδο στον τελικό τον Μπεντζαμίν Μποζνί.

Στο πρώτο σετ οι δύο τενίστες έδειξαν εξ αρχής ότι βρίσκονται σε εξαίσιο αγωνιστικό επίπεδο και θα παλέψουν έως το τέλος. Το μπρέικ του Στέφανου Τσιτσιπά για το 2-3 στα σετ φαινόταν πως θα του δώσει σημαντικό πλεονέκτημα, αλλά δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το σερβίς του, με αποτέλεσμα ο αγώνας να ξεκινήσει άτυπα από την αρχή. Στα τελευταία τρία γκέιμς πραγματοποιήθηκαν συναπτά μπρέικ, με τον Έλληνα τενίστα να κλειδώνει το 1-0 (6-7).

Στο δεύτερο σετ οι δύο τενίστες κρατούσαν τα σερβίς τους με αυταπάρνηση, ψάχνοντας το λάθος που θα τους δώσει το πάνω χέρι στην μεταξύ τους κόντρα. Ο Αμερικανός στο πιο κομβικό σημείο έπραξε το μπρέικ και προηγήθηκε με 5-4 γκέιμς. Με το μπαλάκι στα χέρια του και τον Έλληνα τενίστα να αναζητεί μία απάντηση… ισοφάρισε.

Στο τρίτο σετ ο Τσιτσιπάς αποφασισμένος να μην αφήσει περιθώρια στον Γκιρόν, περίμενε υπομονετικά το σημείο που θα χτυπήσει και με το μπρέικ για το 5-3 γκέιμς είχε μία αξεπέραστη ευκαιρία να επιβεβαιώσει την ανωτερότητά του στο πιο καθοριστικό μέρος του αγώνα. Πράγματι, ο Νο6 στην παγκόσμια κατάταξη πήρε τη νίκη με 2-1 σετ.

Πλέον, θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τον Μπενζαμίν Μπονζί με στόχο να βρεθεί στον τελικό του τουρνούα που διεξάγεται στην Μαγιόρκα.

Η FIFA «κούρεψε» αλά Ρονάλντο τους Μέσι, Κριστιάνο, Μπέιλ (ΦΩΤΟ)

Τρομερό ποστάρισμα της FIFA που έβαλε το γνωστό look του Ρονάλντο στους σημερινούς σταρ
23/06/2022 - 18:24