Στάση… Γένοβα για Νάπολι

Σάββατο, 16/9/2023 - 23:45

Άγγιξε τη μεγάλη ανατροπή, αλλά έφυγε τελικά με τον βαθμό (2-2) από τη Γένοβα η Νάπολι! Οι «παρτενοπέι» βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, αφού η Τζένοα προηγήθηκε με 2-0, ωστόσο στο φινάλε πήραν την ισοπαλία.

Στους 7 βαθμούς η ομάδα του Ρούντι Γκαρσιά, η οποία ξεκίνησε με 2/2 αλλά στις δύο τελευταίες αγωνιστικές δεν έχει νίκη, με την αντίστοιχη του Αλμπέρτο Τζιλαρντίνο να έχει 4. Την ίδια ώρα, διατηρήθηκε η απίθανη παράδοση που έχει χτίσει προσφάτως η Νάπολι, έχοντας 12-6-1 την τελευταία δεκαετία κόντρα στους Γενοβέζους.

Φουλ ισορροπημένο το πρώτο μέρος, με τη Νάπολι να έχει τον έλεγχο αλλά να μην καταφέρνει να διασπάσει την καλοστημένη στο γήπεδο Τζένοα, η οποία έδειχνε επικίνδυνη όταν έβγαινε στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου. Κάπως έτσι, ο Μπάνι στο 40ο λεπτό μετουσίωσε σε γκολ την ασίστ του Ντε Βίντερ για το προβάδισμα των Γενοβέζων, το οποίο διεύρυνε λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (56’) ο Ρετέγκι με κοντινό τελείωμα (2-0).

Ο Γκαρσιά έριξε στο ματς τους Ρασπαντόρι, Ολιβέρα και Καγιούστε, η Νάπολι είχε πιο ορθολογική διάταξη, ενώ και η είσοδος του Πολιτάνο έκανε πιο επικίνδυνη την ομάδα του. Παρόλα αυτά, οι πρωταθλητές Ιταλίας δυσκολεύονταν να βρουν και πάλι διαδρόμους προς την εστία του Μαρτίνες.

Εν τέλει, δύο από τις αλλαγές του Γάλλου τεχνικού συνδυάστηκαν και έφεραν… αποτέλεσμα, αφού στο 76ο λεπτό ο Καγιούστε έπαιξε κάθετα για τον Ρασπαντόρι και αυτός με «ξερό» σουτ μείωσε για την ομάδα του. Οκτώ λεπτά αργότερα δε, ο Ζιελίνσκι με υπέροχη μπαλιά εξέθεσε την αντίπαλη άμυνα και βρήκε στην πλάτη της τον Πολιτάνο, ο οποίος με σουτάρα μέσα από την περιοχή εκτέλεσε τον Μαρτίνες για το 2-2, το οποίο παρέμεινε ως το τελευταίο σφύριγμα του Φάμπρι.