Στάση… Σαουθάμπτον για την Άρσεναλ

Κυριακή, 23/10/2022 - 18:00

Ύψωσε stop στην Άρσεναλ η Σαουθάμπτον!

Η πρώτη απώλεια βαθμών έπειτα από οκτώ ματς σε Αγγλία και Ευρώπη είναι γεγονός για τους «κανονιέρηδες», που έμειναν στο 1-1 στην έδρα των «Αγίων», με αποτέλεσμα να τους πλησιάσει στους δύο βαθμούς η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία το Σάββατο επικράτησε 3-1 της Μπράιτον.

Η Άρσεναλ μπήκε με φόρα στο παιχνίδι, δείχνοντας αποφασισμένη να δώσει συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα, φτάνοντας σε 5η διαδοχική νίκη στην Premier League, με το οποίο θα προστάτευε το +4 από τη 2η της βαθμολογίας Μάντσεστερ Σίτι.

Ο Τσάκα, ο οποίος μεσοβδόμαδα χάρισε τη νίκη με το γκολ του σε εξ αναβολής αναμέτρησης με την Αϊντχόφεν, άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό με πλασέ από γύρισμα του Γουάιτ.

Οι παίκτες του Αρτέτα έμοιαζαν ικανοί να πετύχουν νέα επαγγελματική νίκη, κόντρα σε μία ομάδα, η οποία δεν είχε πανηγυρίσει στα πέντε προηγούμενα παιχνίδια για το πρωτάθλημα.

Ωστόσο, ο Άρμστρονγκ έφερε την αναμέτρηση στα ίσα στο 65ο λεπτό και βραχυκύκλωσε τους φιλοξενούμενους.