Στη Μαδρίτη αφεντικό είναι ο Ρονάλντο

Τρίτη, 2/5/2017 - 23:40

Φοβερά πράγματα από τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος σταρ πέτυχε χατ τρικ στον ημιτελικό με την Ατλέτικο και οδήγησε την Ρεάλ σε νίκη με 3-0 στο Μαδριλένικο ντέρμπι. Με το ενάμισι πόδι στον μεγάλο τελικό η «βασίλισσα».

Η Ρεάλ είχε την κυκλοφορία της μπάλας στα πρώτα λεπτά, με τον Ρονάλντο να αστοχεί εκτός περιοχής ενώ στο 7’ οι «μερένχες» έχασαν τεράστια ευκαιρία. Ο Καρβαχάλ άλλαξε όμορφα με τον Ίσκο και μπήκε από δεξιά, έκανε το σουτ και ο Όμπλακ έδιωξε, Στην επαναφορά ο Μπενζεμά έβαλε εξ επαφής την προβολή αλλά ο κίπερ της Ατλέτικο ενστικτωδώς βρήκε λίγο την μπάλα κι έσωσε ξανά.

Η Ρεάλ συνέχισε να πιέζει και στο 10’ άνοιξε το σκορ. Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Όμπλακ, ο Κασεμίρο έκανε τη σκαστή σέντρα από δεξιά και ο Ρονάλντο με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τη Ρεάλ. Το ματς είχε τρελό ρυθμό και στο 16’ μετά από κόρνερ του Κρόος, ο Βαράν πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Όμπλακ έπεσε εντυπωσιακά στη γωνία του και απομάκρυνε σε κόρνερ και στο 17’ ο Ίσκο έκανε την κίνηση και το σουτ εκτός περιοχής με τον Όμπλακ να μπλοκάρει.

Στην κόντρα η Ατλέτικο παραλίγο να κάνει τη ζημιά, καθώς ο Κόκε έβγαλε κάθετα στον Γκαμεϊρό, εκείνος πήγε να περάσει τον Νάβας αλλά ο κίπερ της Ρεάλ μπλόκαρε, ενώ στο 21’ ο Καρβαχάλ έκανε από δεξιά το γύρισμα, αλλά το πλασέ του Μπενζεμά δεν ήταν καλό και ο Όμπλακ μπλόκαρε. Και στο 24ο λεπτό ο Μόντριτς έκανε το συρτό σουτ λίγο έξω από την περιοχή με την μπάλα να ξύνει το δοκάρι της Ατλέτικο και στο 29’ ο Ρονάλντο έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Μπενζεμά έπιασε τρομερό ψαλιδάκι αλλά η μπάλα έφυγε μόλις άουτ. Στο 32’ ο Γκριζμάν εκτέλεσε με σέντρα το φάουλ και ο Γοδίν έβαλε την προβολή με την μπάλα να περνά μόλις έξω.

Στην επανάληψη ο ρυθμός ήταν πολύ μέτριος, με τη Ρεάλ να έχει μεν την κατοχή αλλά να μη βρίσκει χώρους. Όμως στο 73’ ο Μπενζεμά από το ημικύκλιο έστρωσε στον Ρονάλντο κι εκείνος με όμορφο σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 2-0.

Στο 81ο λεπτό ο Ασένσιο έκανε τρομερή ενέργεια και σέντρα από αριστερά αλλά το πλασέ του Λούκας από το πέναλτι πέρασε άουτ και στο 86’ ο Λούκας Βάσκεθ έκανε την ενέργεια και το γύρισμα από δεξιά ο Κασεμίρο άφησε όμορφα και ο Ρονάλντο με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έγραψε το 3-0.

ΡΕΑΛ: Κέιλορ Νάβας, Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Καρβαχάλ (46’ Νάτσο), Κασεμίρο, Ίσκο (68’ Ασένσιο), Κρόος, Μόντριτς, Μπενζεμά (78’ Λούκας Βάσκεθ), Κριστιάνο Ρονάλντο

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Γοδίν, Φιλίπε Λουίς, Ερνάντες, Σάβιτς, Κόκε, Γκάμπι, Σαούλ (57’ Γκαϊτάν), Καρασκό (68’ Κορέα), Γκαμεϊρό (57’ Τόρες), Γκριζμάν