Στην Λευκωσία μπορεί να τελειώσει την «δουλειά» (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 9/8/2018 - 21:57

Ο ΑΠΟΕΛ εξήλθε ισόπαλος 2-2 στο Ισραήλ με αντίπαλο την Χάποελ Μπερ-Σεβά. Οι πρωταθλητές μας προηγήθηκανμε τους Μοράις και Ντελατόρε, ενώ οι Ισραηλινοί ισοφάρισαν με τους Όγκου και Νουακένε.

Οι πρωταθλητές μας από το 80΄ έπαιζαν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ντελατόρε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Με το 2-2 οι πρωταθλητές μας πήραν ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού στην Λευκωσία την επόμενη Πέμπτη, αφού θέλουν είτε νίκη είτε ισοπαλία με 0-0 ή 1-1.

Α΄ ημίχρονο:

Χωρίς κάποια σπουδαία φάση τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Στην πρώτη ουσιαστικά αξιόλογη λόγου στιγμή ο ΑΠΟΕΛ θα καταφέρει να κερδίσει πέναλτι με τον Αλ Τάμαρι στο 11΄. Ο Ντελατόρε κέρδισε στον χώρο του κέντρου, έκανε την μακρινή μπαλιά στον Τάμαρι, ο οποίος μπήκε παράλληλα στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Τζέκεκ. Ο Νούνο Μοράις εκτέλεσε εύστοχα και έδωσε το προβάδισμα για τους πρωταθλητές μας.

Οι Ισραηλινοί προσπάθησαν να αντιδράσουν χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει κάτι αξιόλογο μπροστά από την εστία του Βάτερμαν. Μάλιστα στο 28΄ οι «γαλαζοκίτρινοι» θα κάνουν τα γκολ τους δυο με εκπληκτικό γκολ του Ντελατόρε, ο οποίος με εντυπωσιακό ψαλιδάκι νίκησε τον ανήμπορο να αντιδράσει Γκόρες.

Πρώτη απειλεί για την Χάποελ στο 30΄ το σουτ όμως του Νουακαέμε, εκδιώχθηκε από Βάτερμαν και ακολούθως την άμυνα.

Οι Ισραηλινοί κατάφεραν να μειώσουν στο 41΄ με τον Όγκου. Μετά από εκτέλεση κόρνερ η άμυνα του ΑΠΟΕΛ αδράνησε και με τον Βάτερμαν εξουδετερωμένο έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα μειώνοντας για την πρωταθλήτρια Ισραήλ.

Οι Ισραηλινοί στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους πίεσαν αρκετά ώστε να ισοφαρίσουν τον αγώνα, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Β΄ ημίχρονο:

Το δεύτερο μέρος  ξεκίνησε με δοκάρι για τους γηπεδούχους στο 51΄ μετά από λανθασμένη εκτίμηση του Βάτερμαν.

Στο 54΄ ο ΑΠΟΕΛ θα καταφέρει να αντεπιτεθεί σε δυο περιπτώσεις με Τάμαρι και Ντελατόρε χωρίς όμως να κάνουν τις ευκαιρίες τους γκολ.

Ένα λεπτό αργότερα οι πρωταθλητές μας θα χάσουν εκ νέου σημαντική ευκαιρία με τον Σάλαϊ το πλασέ του όμως θα περάσει έξω.

Στο 66΄ οι γηπεδούχοι θα χάσουν τεράστια ευκαιρία με τον Βάτερμαν να κάνει σπουδαία απόκρουση στο πλασέ του Εζρά και να απομακρύνει τον κίνδυνο.

Τρία λεπτά αργότερα η Χάποελ θα ισοφαρίσει με τον Νουακέμε. Παράλληλη μπαλιά του Εζρά, ο Νουακένε με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Στο 80΄ οι πρωταθλητές μας θα μείνουν με δέκα ποδοσφαιριστές μετά από αποβολή του Ντελατόρε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για κτύπημα σε αντίπαλο του.

Στο 90΄ η Χάποελ θα χάσει σημαντική ευκαιρία, η κεφαλιά όμως του Νεγκέλ αποκρούεται σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι όπως ήταν αναμενόμενο πίεσαν στα τελευταία λεπτά θέλοντας να πετύχουν το γκολ της νίκης.

ΧΑΠΟΕΛ ΜΠΕΡ ΣΕΒΑ: Γκόρες, Μπ. Μπιτόν, Τζέμεκ, Νουακέμε, Εϊνμπίντερ, Ο. Μπιτόν, Ταχά, Μέλικσον (65΄ Εζρά), Μπασάτ (59΄ Πέκχαρτ), Μαμάν, Όγκου

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Νσούε (90΄ Μιλάνοφ), Βούρος, Καρλάο, Καζού, Μοράις, Σόουζα, Σάλαϊ, Τάμαρι (72΄ Ιωάννου), Ντε Βινσέντι (60΄ Γκέντσογλου), Ντελατόρε