Στην επόμενη φάση με «πεντάρα» και πρωταγωνιστή τον Νταμπό ο Απόλλωνας (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 27/8/2020 - 20:50

Με επιβλητική εμφάνιση και «πεντάρα» κόντρα στη Σαμπουρτάλο, ο Απόλλωνας «έκλεισε» θέση για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League.

Η ομάδα της Λεμεσού επιβλήθηκε κατά κράτος της ομάδας από την Γεωργία και δεν την άφησε σε καμία περίπτωση να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι. Με το ξεκίνημα του αγώνα κατάφερε να σκοράρει και πήρε ισχυρό προβάδισμα πριν την ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, δεν επηρεάστηκε καθόλου από την μείωση της Σαμπουρτάλο και κατάφερε εν τέλει να πάρει εύκολα τη νίκη με 5-1, μαζί και την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Ο Απόλλωνας πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του για τον δεύτερο προκριματικό, με την κλήρωση να είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Δευτέρα (31/08).

Ιδανικά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Απόλλωνας, αφού στην πρώτη του ευκαιρία άνοιξε το σκορ. Στο 3ο λεπτό ο Ντιγκινί από αριστερά κράτησε μπάλα και γύρισε έξω για τον Νταμπό, ο οποίος σαν «σίφουνας» έκανε το σουτ και κάρφωσε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

1

Στο 8' ο Γιαννιώτας έκανε τη σέντρα από δεξιά, με τον Νταμπό να κάνει το σουτ από ευνοϊκή θέση, με τη μπάλα όμως να περνάει ψηλά.

Τρία λεπτά μετά, ο Μολ έκανε μεγάλο λάθος που παρακράτησε τη μπάλα και έκανε λάθος πάσα, ο Καβτάρτζε έκλεψε, ωστόσο ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα πρόλαβε και έπεσε, διορθώνοντας το λάθος του.

Στο 12ο λεπτό, ο Γιαννιώτας έβγαλε μια ωραία σένρα από τα δεξιά με τροχιά προς το δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ήταν ο Σάλαϊ και έκανε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Δέκα λεπτά μετά η επόμενη φάση, με τον Γιαννιώτα από δεξιά να κάνει μια ωραία κίνηση και να δοκιμάζει το σοτ, ωστόσο η μπάλα έφυγε έξω.

Στο 29' ο Νταμπό έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Πίττας έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση, έξω ξανά η μπάλα.

Στο 32ο λεπτό ο Απόλλωνας πέτυχε και δεύτερο γκολ, ξανά με τον Νταμπό. Ο Σακέτι πέρασε στον Πίττα από αριστερά εντός περιοχής, αυτός έκανε το παράλληλο γύρισμα στον Νταμπό ο οποίος σε κενή εστία έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

4

Πέντε λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου, ο Ματέϊ εκτέλεσε απευθείας φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, με τον πορτιέρε της Σαμπουρτάλο να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Στην πρώτη καλή ευκαιρία του δευτέρου μέρους, ο Απόλλωνας σκόραρε και τρίτο τέρμα. Στο 59' ο Νταμπό από δεξιά έκανε το γύρισμα στον Ματέι, ο οποίος πέρασε τον τελευταίο αμυντικό, βρέθηκε απέναντι στον αντίπαλο πορτιέρε και έδωσε έτοιμο γκολ στο Ντιγκινί για το 3-0.

4

Στο 70' η Σαμπουρτάλο κατάφερε να μειώσει σε 3-1. Ο Γκιλασβίλι έτρεξε και πρόλαβε τον Ρομπέρζ, βρέθηκε τετ α τετ απέναντι στον Μολ και με πλασέ πάνω από τον πορτιέρε του Απόλλωνα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Άμεση η απάντηση του Απόλλωνα, ο οποίος έξι λεπτά μετά επανέφερε ξανά τη διαφορά στα τρία τέρματα, με τον Νταμπό να κάνει το χατ τρικ. Ο Ψύχας πέρασε στον Σάλαϊ από αριστερά εντός περιοχής, αυτός έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Νταμπό απ' την μικρή περιοχή έκανε το 4-1.

7

Στο 80' τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τη Σαμπουρτάλο, η οποία έμεινε με δέκα παίκτες μετά αποβολή του Τσιτσιλάντζε.

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 86ο λεπτό, με τον Γιαννιώτα να υποδέχεται την πάσα από τον Σακέτι και με ένα εξαιρετικό πλασέ εκτός περιοχής, έστειλε τη μπάλα στο «παραθυράκι» της αντίπαλης εστίας κάνοντας το 5-1.

γι

Απόλλωνας (Σωφρόνης Αυγουστή): Μολ, Πίττας, Ρομπέρζ, Γιούστε, Σαλάϊ, Ματέι (75′ Ψύχας), Ντένιτς (64′ Αγκίρε), Σατσέτι, Γιαννιώτας, Ντιγκινί (64′ Μάρκοβιτς), Νταμπό

Σαμπουρτάλο (Τιμούρ Σαλαμπερίντζε): Λ. Κουπατάντζε, Κακουμπάβα, Μαργκβελασβίλι, Γκριγκαλασβίλι, Μάλι, Ταμπατάντζε, Αλτουνασβίλι, Τέρα (64′ Τσιτσινάντζε), Μπουμάλ (78′ Γκοτσολεϊσβίλι), Καβταράτζε, Λούμου (63′ Γκουλιασβίλι)

Σωφρόνης Αυγουστή (Απόλλωνας): «Αυτά που είπαμε πριν το παιχνίδι τα κάναμε. Το δείξαμε, αλλά μας περιμένει δύσκολο παιχνίδι με τον Ερμή την Κυριακή. Είναι μια πολύ καλή ομάδα, τους είδα σήμερα. Κάναμε αυτό που θέλαμε, πολλές ευκαιρίες, πολλά γκολ. Ο φάκελος Ευρώπη έχει κλείσει προσωρινά για μας. Περιμένουμε αυτές τις μέρες τι θα γίνει και να προχωρήσουμε σε κινήσεις ενίσχυσης».

Μπαγκαλί Νταμπό (Απόλλωνας): «Κάναμε το παιχνίδι μας και δεν δώσαμε χώρο στον αντίπαλο. Είναι το δεύτερο χατ τρικ στην καριέρα μου. Στο πρώτο ξέχασα να πάρω την μπάλα, σήμερα δεν ξεχάσω το κάνω αυτό. Είμαι ευχαριστημένος από την εμφάνιση όμως θέλω να δώσω περισσότερα στην ομάδα».

Γιάννης Γιαννιώτας (Απόλλωνας): «Σημαντικό ότι γυρνάμε στο ποδόσφαιρο, μεγάλη νίκη απέναντι σε έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο. Το σκορ δίνει κάποιες διαστάσεις τεράστιες αλλά αντιμετωπίσαμε μια πολύ σκληρή ομάδα και το κλειδί ήταν το πρώτο γκολ και μετά ήρθαν τα υπόλοιπα. Θέλω να σκεφτεί ο κόσμος την μεγάλη αποχή που είχαμε. Και το πιο σημαντικό, παίζουμε μπροστά σε άδεια γήπεδα, είναι κάτι αρνητικό για εμάς αλλά νομίζω σιγά σιγά θα αντεπεξέλθουμε, θα συνηθίσουμε στις νέες συνθήκες και θα βρούμε τα πατήματα μας ώστε να συνεχίσουμε στον σωστό δρόμο».