Στο 2ο γύρο του Wimbledon ο Τσιτσιπάς, πήρε τον... μαραθώνιο κόντρα στον Τιμ

Πέμπτη, 6/7/2023 - 07:43

Εξουθενώθηκε αλλά... προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς!

Μετά από συγκλονιστικό αγώνα που ξεκίνησε την Τρίτη (04/07) και συνεχίστηκε Τετάρτη λόγω βροχής, ο Έλληνας τενίστας επικράτησε με 3-2 σετ (6-3, 6-7, 2-6, 7-6, 6-7) του Ντόμινικ Τιμ, παίρνοντας την πρόκριση για τον 2ο γύρο του Wimbledon, όπου θα συναντήσει τον Άντι Μάρεϊ (06/07).

Χαρακτηριστικό του πόσο μεγάλο ντέρμπι ήταν το ματς, είναι το γεγονός πως τρία σετ κρίθηκαν στο tie break, ένα από τα οποία ήταν και αυτό που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Τελικά, ο Τσιτσιπάς κατόρθωσε να φτάσει στη νίκη μετά από 3 ώρες και 56 λεπτά, πανηγυρίζοντας μαζί με την Πάουλα Μπαντόσα, που βρέθηκε στην κερκίδα για να δει τον αγώνα.

Πλέον, ο Τσιτσιπάς θα παίξει για πρώτη φορά στο κεντρικό court του Wimbledon, απέναντι σε ένα... αγαπημένο παιδί των Βρετανών που θα έχει σίγουρα την υποστήριξη του κοινού. Με τον Μάρεϊ έχει παίξει άλλες δύο φορές στην καριέρα του. Ο Έλληνας τενίστας είχε επικρατήσει με 3-2 σετ στον 1ο γύρο του US Open το 2021 και ο Άγγλος με 2-0 σετ στα προημιτελικά της Στουτγκάρδης το 2022.