Στον τελικό του κυπέλλου Αγγλίας η Άρσεναλ, νίκησε 2-1 την Μάντσεστερ Σίτι

Κυριακή, 23/4/2017 - 19:40

Υπόθεση του Λονδίνου ο τελικός του κυπέλλου Αγγλίας. Η Άρσεναλ πήρε το εισιτήριο κερδίζοντας 2-1 την Μάντσεστερ Σίτι στην παράταση, στον ημιτελικό του Γούμπλει και θα παλέψει με την συμπολίτισσα Τσέλσι για το τρόπαιο, το Σάββατο 27 Μαίου.

Η Σίτι προηγήθηκε στο 62' με τον Αγουέρο να αξιοποιεί την ασίστ του Γιάγια Τουρέ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Μονρεάλ ισοφάρισε για τους κανονιέρηδες ενώ η ομάδα του Γουαρδιόλα είχε δυο δοκάρια στην συνέχεια. Στο 79' με τον Τουρέ και στο 82' με τον Φερναντίνιο. Το ματς έληξε ισόπαλο στην κανονική του διάρκεια και οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί μίλησε ο Αλέξις Σάντσες. Στο 101' ο Χιλιανός σούπερ σταρ εκμετελλεύτηκε το μπλάκ άουτ στην άμυνα των γαλάζιων και διαμόρφωσε το τελικό 2-1 που έδωσε τελικά την πρόκριση στην ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ.Οι ''γκάνερς'' στο 45' σωστά διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι που δεν δόθηκε πάνω στο Αλέξις Σάντσες.