«Στραγγάλισε» τη Βίρτους και της τα πήρε… όλα ο Ολυμπιακός

Παρασκευή, 8/3/2024 - 00:09

Με άμυνα που… δάγκωνε στο δεύτερο μέρος και ένα τρομερό τρίτο δεκάλεπτο που έκανε επιμέρους σκορ 20-5(!), ο Ολυμπιακός επικράτησε 74-69 της Βίρτους, στο κατάμεστο ΣΕΦ, υπερκαλύπτοντας και το -2 της ήττας στον πρώτο γύρο.

Πέμπτη σερί νίκη για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι ανέβηκαν στο 17-11 και διατηρούνται στην πρώτη εξάδα. Από την άλλη, στο ίδιο ρεκόρ υποχώρησε η ομάδα από την Μπολόνια.

Οι Πειραιώτες έπαιξαν δίχως τους Τόμας Γουόκαπ, Γιαννούλη Λαρεντζάκη και Νίκολα Μιλουτίνοφ, έχοντας για κορυφαίο τον Κώστα Παπανικολάου με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ. Καλή εμφάνιση και από τον Αϊζάια Κάναν με 12π., ενώ στους 11π. σταμάτησε ο Μουσταφά Φαλ. Θετικός στην επιστροφή του στη δράση ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος με 6π. και 4 ασίστ, ενώ κομβικός στην τέταρτη περίοδο ο Φίλιπ Πετρούσεφ, που τελείωσε το ματς με 7π. και 6 ριμπάουντ.

Στα… αρνητικά για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα οι 13 χαμένες ελεύθερες βολές (16/29) και τα 15 λάθη, εκ των οποίων τα 9 στο πρώτο μέρος που κόστισαν το -9 (37-46), με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια.

Από την ομάδα του Λούκα Μπάνκι, ξεχώρισε ο Τόρνικε Σενγκέλια με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.