Super Cup 2023: H πορεία Άρη και Ομόνοιας προς τους τίτλους (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 21/7/2023 - 19:55

Χαραγμένη στη μνήμη όλου του φίλαθλου κοινού θα μείνει η σεζόν 2022/23, στην οποία ο Άρης Λεμεσού κατέκτησε το πρωτάθλημα. Δύο χρόνια μετά την άνοδο του στην πρώτη κατηγορία, κατάφερε να διαψεύσει τα προγνωστικά και να πετύχει ένα ποδοσφαιρικό «θαύμα», παίρνοντας τον πρώτο και ιστορικό του τίτλο.

Η «ελαφρά ταξιαρχία» έδειχνε από την περασμένη χρονιά ότι κάτι καλό φτιάχνεται, κανείς όμως δεν περίμενε ότι θα φτάσει μέχρι τη στέψη. Αν κάποιος το πίστευε σίγουρα αυτός ήταν ο Αλεξέι Σπιλέφσκι, ο οποίος δικαίως παίρνει τον τίτλο του «αρχιτέκτονα της επιτυχίας». Ο Λευκορώσος προπονητής δημιούργησε μια εντυπωσιακή ομάδα και παρά το γεγονός ότι αντιμετώπισε αρκετές δυσκολίες, κατάφερε να την οδηγήσει προς τη μεγαλύτερη της επιτυχία.

Σημείο κλειδί στην εξέλιξη της σεζόν, ήταν η περίοδος μεταξύ Δεκεμβρίου-Ιανουαρίου, εκεί όπου ο Άρης μετρούσε έξι σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα στο πρωτάθλημα, ενώ έμεινε εκτός κυπέλλου από τον ΑΠΟΕΛ. Ο Σπιλέφσκι αμφισβητήθηκε, κάποιοι ήθελαν την απομάκρυνση του, όμως η διοίκηση αποφάσισε να τον στηρίξει και στο τέλος δικαιώθηκε.

Από τις 23 Ιανουαρίου και μέχρι το φινάλε του πρωταθλήματος, η ομάδα της Λεμεσού έτρεξε ένα εντυπωσιακό σερί 16 αγώνων χωρίς να γνωρίσει την ήττα, έχοντας 12 νίκες σε αυτό το διάστημα. Μάλιστα, με την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας, ο Άρης έμπαινε στα play-off από την 3η θέση και στο -6 από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ. Μετρώντας έξι νίκες στους 10 αγώνες μπαράζ και εκμεταλλευόμενος τις απώλειες των άλλων ομάδων, κατάφερε να κόψει πρώτος το νήμα, το βράδυ της 21ης Μαΐου, όταν και στέφθηκε μαθηματικά πρωταθλητής, μετά την ήττα του ΑΠΟΕΛ απέναντι στον Απόλλωνα.

Με αρχηγό και ηγέτη τον Βανά Άλβες που κατέβαζε ρολά σε πολλούς αγώνες, αλλά και τον MVP του πρωταθλήματος, Αλεξάντρ Κακόριν να σκοράρει κατά ριπάς, ο Άρης έγραψε τη μεγαλύτερη επιτυχία στην ιστορία του, θέλοντας πλέον να προσθέσει ακόμη έναν τίτλο στην τροπαιοθήκη του, αυτόν του Σούπερ Καπ, στην παρθενική του συμμετοχή στη διοργάνωση.

Για 23η φορά στην ιστορία της, η Ομόνοια θα λάβει μέρος σε αγώνα Σούπερ Καπ. Οι «πράσινοι» είναι μάλιστα οι πολυνίκεις του θεσμού, αφού έχουν κατακτήσει το τρόπαιο 17 φορές, έχοντας 5 χαμένα παιχνίδια, με πιο πρόσφατο το περσινό κόντρα στον Απόλλωνα.

Για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν, το «τριφύλλι» καταφθάνει στο Σούπερ Καπ ως Κυπελλούχος. Πρώτος αντίπαλος ήταν η Καρμιώτισσα, την οποία κέρδισε με 2-1 σε μονό αγώνα στο ΓΣΠ. Ο Ντουμπιά έβαλε μπροστά την ομάδα από τα Πολεμίδια στο 18`, με τον Χούπερ να ισοφαρίζει με πολύ ωραίο τέρμα στο 34`. Την ανατροπή για την Ομόνοια ολοκλήρωσε ο Μπρούνο έξι λεπτά αργότερα.

Επόμενος αντίπαλος ήταν ο ΑΠΟΕΛ στα προημιτελικά. Στον πρώτο αγώνα, νικητές ήταν οι «γαλαζοκίτρινοι» που έπαιζαν ως τυπικά φιλοξενούμενοι. Ο Ανσαριφάρντ έβαλε μπροστά την Ομόνοια στο 29` με πλασέ μέσα από την περιοχή. Ο Καρώ ισοφάρισε με κεφαλιά στο 52` και στο 69` πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια, μιας και είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η εξέλιξη αυτή δεν πτόησε τους παίκτες του ΑΠΟΕΛ, που πήραν τη νίκη με γκολ του Ντάλσιο στο 84`.

Όμως, η ρεβάνς βάφτηκε πράσινη. Ο Ανσαριφάρντ και πάλι ήταν αυτός που έβαλε μπροστά την Ομόνοια μόλις στο 12`. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα πήγαινε στην παράταση, η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή κέρδισε πέναλτι και ο Μπέζους στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, έστειλε το «τριφύλλι» στα ημιτελικά.

Εκεί, την περίμενε η Πάφος. Ένα γρήγορο γκολ του Λοΐζου έδωσε το προβάδισμα στην Ομόνοια στο πρώτο ματς στο «Στέλιος Κυριακίδης», με τον Ζάιρο να διαμορφώνει το τελικό 1-1.

Η ρεβάνς στο ΓΣΠ επεφύλασσε συναρπαστικό θέαμα. Ο Όνι Βαλακάρι στο 13` έβαλε μπροστά το Παφιακό συγκρότημα. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να αντιδράσουν κι εντέλει ισοφάρισαν με τον Ντίσκερουντ στο 34`. Στο 79` ο Κασάμα έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή. Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Χαραλάμπους στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Έτσι, η Ομόνοια βρέθηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά σε τελικό Κυπέλλου, κόντρα στην ΑΕΛ. Αυτή τη φορά, η κατάκτηση ήρθε με... λιγότερο περιπετειώδη τρόπο, αφού το παιχνίδι κρίθηκε στην κανονική διάρκεια. Ένα τέρμα του Καρίμ Ανσαριφάρντ στο 85` ήταν αρκετό για τους «πράσινους», που στέφθηκαν Κυπελλούχοι για 16η φορά στην ιστορία τους.