Συμβιβασμός για Απόλλωνα και ΑΕΛ με... κερδισμένη την Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 8/3/2021 - 20:55

Ισοπαλία και... κερδισμένη η Ομόνοια!

Απόλλωνας και ΑΕΛ έμειναν στο 0-0 στο Λεμεσιανό ντέρμπι στο Τσίρειο, για την 2η αγωνιστική των play-off, παίρνοντας αμφότερες από ένα βαθμό.

Ένα αποτέλεσμα που καμία από τις δύο δεν ήθελε, έτσι κερδισμένη βγήκε η πρωτοπόρος Ομόνοια που παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι δύο ομάδες της Λεμεσού είχαν τις δικές τους ευκαιρίες για να σκοράρουν και στα δύο ημίχρονα, καμία όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο, έτσι συμβιβάστηκαν.

Με αυτή την ισοπαλία ο Απόλλωνας παρέμεινε στην 3η θέση με 56 βαθμούς και την επόμενη (3η) αγωνιστική φιλοξενείται την Παρασκευή (12/3, 18:00) από την ΑΕΚ στην «Αρένα».

Αντίθετα η ΑΕΛ έμεινε στην 2η θέση με 59 βαθμούς και το ερχόμενο Σάββατο (13/3, 18:30) υποδέχεται στο Τσίρειο την πρωτοπόρο Ομόνοια.

Τα στιγμιότυπα του ντέρμπι

Στο 21' η πρώτη τελική του ματς, με τον Έουλερ να πιάνει ένα ωραίο πλασέ έξω από την περιοχή και να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Ο Απόλλωνας «απάντησε» εφτά λεπτά μετά, με τον Πίττα να δοκιμάσε ένα έξυπνο πλασέ εκτός περιοχής και τον Βοζίνια με διπλή προσπάθεια να αποκρούει.

Στο 34ο λεπτό ο Απόλλωνας ζήτησε πέναλτι για χέρι του Ριέρα, ωστόσο η μπάλα ακούμπησε πρώτα στο σώμα και με τη χρήση του VAR δεν δόθηκε κάτι.

0

Στην εξέλιξη της φάσης η ΑΕΛ αιφνιδίασε με γρήγορη εκτέλεση πλαγίου, ο Μαέ μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή και γύρισε για τον Γεωργίου, το πλασέ του οποίου αποκρούστηκε σωτήρια από τον Πέδρο.

Στο 40' ο Απόλλωνας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με τον Μάρκοβιτς, ωστόσο ο Νταμπό που έδωσε την πάσα ήταν σωστά σε θέση οφσάιντ και ακυρώθηκε.

Στο 46' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Πέδρο να σεντράρει στην περιοχή και τον Πίττα με σουτ στην κίνηση να στέλνει τη μπάλα έξω.

Οκτώ λεπτά μετά, ο Πέδρο με νέα σέντρα από δεξιά βρήκε τον Γιούστε που ανέβηκε, το σουτ του οποίου πέρασε λίγο άουτ.

Στο 57ο λεπτό η ΑΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Αντωνίου να παίρνει από τον Μαέ και να κάνει το σουτ από δεξιά στην περιοχή, όμως ο Ρομπέρζ πρόλαβε και έβαλε σωτήρια την κόντρα.

Ένα λεπτό μετά ο Ντανίλο δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, με τον Γιοβάνοβιτς να αποκρούει με δυσκολία.

Στο 66' ο Πέδρο έδωσε αριστερά για τον Ντιγκινί, ο οποίος δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή και ο Βοζίνια απομάκρυνε με τις γροθιές.

Η ΑΕΛ έχασε τεράστια ευκαιρία στο 82ο λεπτό, με τον Γεωργίου από αριστερά να γυρίζει στην περιοχή, η μπάλα κατέληξε στον Αντάμοβιτς που από το ύψος του πέναλτι την έστειλε πάνω από τα δοκάρια.