Συνέχισε από εκεί που έμεινε στα φιλικά η ΑΕΛ (BINTEO)

Σάββατο, 25/8/2018 - 19:57

Η ΑΕΛ ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο την φετινή χρονιά καθώς κατάφερε να φύγει νικήτρια από το «Αμμόχωστος – Επιστροφή» επικρατώντας του Ερμή με 1-0 χάρη στο γκολ του Χουράδο στο 70ο λεπτό.  Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης ήταν και η πρεμιέρα της κάρτα φιλάθλου με μόλις 395 εισιτήρια να διατίθενται στο φίλαθλο κοινό.

Α’ Ημίχρονο

Με το «καλημέρα» της αναμέτρησης ο Ερμής έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Εμπαλό ο οποίος βρέθηκε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι όμως η κεφαλιά που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι «φτεροπόδαροι» πατούσαν καλύτερα με την ομάδα του Κέρκεζ να έψαχνε τα πατήματα της στον αγωνιστικό  χώρο. Με την συμπλήρωση των πρώτων 15 λεπτών ο Άλεξ Ντα Σίλβα επιχείρησε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Αραμπατζή.

Αρκετά καλός ο ρυθμός του παιχνιδιού στο πρώτο 25λεπτό με τις δύο ομάδες να έχουν τη διάθεση για να ψάξουν το πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα.

Από την πρώτη αγωνιστική και τα πρώτα λεπτά γίνεται αντιληπτό ότι ο Άλεξ Ντα Σίλβα θα αποτελέσει τον κινητήριο μοχλό στα χέρια του Ντούσαν Κέρκεζ.

Στο μισάωρο ο Ντα Σίλβα μετά εντυπωσιακή ενέργεια έπιασε το σουτ αναγκάζοντας των Αραμπατζή σε δύσκολη απόκρουση.

Η πρώτη κάρτα στο φετινό πρωτάθλημα ήταν για τον Ερμή στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης για τον Βολκόφ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Κατσιατής βγήκε απέναντι από τον Βολκόφ όμως στο τέλος έκανε ένα κάκιστο κοντρόλ χάνοντας έτσι τον έλεγχο της μπάλας.

Στο 43ο λεπτό ο Κεϊτά έκλεψε την μπάλα όμως ο Βοζίνια τον πρόλαβε χωρίς να αφήνει να δημιουργηθεί ο οποιοσδήποτε κίνδυνος για την εστία του.

Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ στο 45ο λεπτό με τον Τόρες να εγκαταλείπει την αναμέτρηση δίνοντας τη θέση του στον Μαρκόσκι.

Τεράστια ευκαιρία για τον Ερμή στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου με την μπάλα να σταματάει στο δεξί δοκάρι του Βοζίνιο μετά από σουτ του Ντίντακ έξω από την μεγάλη περιοχή.

Β’ Ημίχρονο

Με αρκετά καλό ρυθμό ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο με την πρώτη ευκαιρία να σημειώνεται στο 48ο λεπτό όταν ο Κεϊτά έφυγε στην αντεπίθεση δίνοντας την μπάλα στον Μαρτσίνιουκ όμως το τελείωμα του τελευταίου δεν ήταν το ιδανικότερο.

Στο 54ο λεπτό ο Μαρκόσκι βρέθηκε «φάτσα» με τον αντίπαλο τερματοφύλακα όμως δεν κατάφερε να τον νικήσει, σπαταλώντας μοναδική ευκαιρία για την ομάδα του.

Η ΑΕΛ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου φαινόταν πιο ορεξάτη από τον Ερμή και διεκδικούσε με καλύτερες αξιώσεις το γκολ.

Εν τέλει το γκολ ήρθε για την ΑΕΛ με τον Χουράδο ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Μαρτσίνιουκ και δεν δυσκολεύτηκε από κοντινή απόσταση να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης η ομάδα της Λεμεσού φάνηκε να κατεβάζει ταχύτητα και να προσπαθεί να υπερασπιστεί το υπέρ της αποτέλεσμα. Αξίζει να αναφερθεί ότι ο τρόπος που διαχωρίστηκε το παιχνίδι η ΑΕΛ ήταν εξαιρετικός χωρίς βεβιασμένες κινήσεις και σωστό «passing game».

Εντεκάδες

Ερμής (Καϊάφας): Αραμπατζής, Βολκόφ, Κατσιάτης, Μαρτίνιουκ, Ντίντακ, Κιπιάνι, Μαλόν, Κεϊτά, Φυλακτού, Κουακίτσα, Εμπαλό

Στον πάγκο: Φιρινίδης, Γκουλόν, Πουτζιουρής, Ταραλίδης, Δημητρίου, Εσομπέ, Ψάλτης, Γεωργίου, Ντε Μέλο

ΑΕΛ (Κέρκεζ): Βοζίνια, Ν. Τεϊσέιρα, Λαφράνς, Α. Τεϊσέιρα, Αβραάμ, Ζτραβκόφσκι, Αντάμοβιτς, Ντα Σίλβα, Τόρες, Μπενίτεθ, Μυτίδης

Στον πάγκο: Πρότσεκ, Γκαζτανάγκα, Λεάντρο, Μαρκόσκι, Χουράδο, Ρομάν, Ράσο, Κυριάκου, Γουήλερ