Συνεχίζεται η επέλαση της Σίτι-Σκόνταψε στις καθυστερήσεις η Γιουνάιτεντ

Κυριακή, 24/12/2017 - 09:30

Η Μάντσεστερ Σίτι βαδίζει από νίκη σε νίκη πλησιάζοντας ακόμη περισσότερο προς την κατάκτισει του φετινού πρωταθλήματος στην Πρέμιερ Λιγκ. Νέο της θύμα η Μπόρνμουθ την οποία "φιλοδώρησε" με τέσσερα γκολ. Στον αντίποδα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ η οποία βρίσκεται στης δεύτερη θέση πέταξε δυο βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει να πλησιάσει την συμπολίτισσα, αφού έμεινε στο 2-2 με την Λέστερ, ενώ έχασε σωρεία ευκαιριών για να "σκοτώσει" τον αγώνα.

Μάντσεστερ Σίτι-Μπόρνμουθ

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν καταλαβαίνει από γιορτές ή αργίες και έδωσε ακόμα μία ποδοσφαιρική παράσταση στο πλούσιο 4-0 επί της Μπόρνμουθ, στην 17η συνεχόμενη νίκη της στην Premier League.

Αυτό που διακρίνει την Μάντσεστερ Σίτι του Πεπ Γκουαρντιόλα είναι ότι δεν καταλαβαίνει από φιλικά ή επίσημα, από έδρες ή αντιπάλους. Αυτό έλειπε να χαμπαριάζει από γιορτές.

Ο κομπάρσος στην συγκεκριμένη περίπτωση ήταν η Μπόρνμουθ. Οι «πολίτες» συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και με το χορταστικό 4-0, άνοιξαν την διαφορά στο +13, στην 17η συνεχόμενη νίκη τους στην Premier League.

O Κουν Αγκουέρο έγινε ο πρώτος παίκτης που φτάνει (και ξεπερνάει) τα 100 γκολ στο Etihad από τα εγκαίνια του, ενώ Στέρλινγκ και Ντανίλο έβαλαν κι αυτοί το λιθαράκι τους στην νέα τεσσάρα των «πολιτών».

Λέστερ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Με τον Χάρι Μαγκουάιρ να ισοφαρίζει στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, η Λέστερ απέσπασε ισοπαλία (2-2) από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που ήταν ανώτερη όμως δεν κατάφερε να «κλειδώσει» τη νίκη και έτσι βλέπει την Σίτι να ξεφεύγει ακόμα περισσότερο.

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο ήταν σαφώς καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και με δύο πανέμορφα γκολ του Χουάν Μάτα είχε καταφέρει να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ. Παρ’ όλα αυτά, δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που είχε να «κλειδώσει» τη νίκη και έτσι στην τελευταία φάση του αγώνα ισοφαρίστηκε από την Λέστερ.

Οι γηπεδούχοι με ένα γκολ που θύμισε την χρονιά που κατέκτησαν το πρωτάθλημα πήραν το προβάδισμα στο σκορ όταν στο 27’ ο Μαχρέζ έφυγε στην κόντρα, πάσαρε στον Βάρντι και εκείνος δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ντε Χέα. Το γκολ αυτό ξύπνησε την ομάδα του Μουρίνιο που προσπάθησε να αντιδράσει και τελικώς να φέρει το ματς στα ίσια στο 40’ με τον Χουάν Μάτα όταν μέσα από την περιοχή με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στη γωνία του Σμάιχελ.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Ισπανός ήταν και πάλι αυτός που με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης και θα μπορούσαν να έχουν πετύχει και τρίτο τέρμα όμως δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που είχαν. Μάλιστα, η αποβολή του Ντάνιελ Αμαρτέι στο 74’ θεωρητικά έκανε το έργο τους ευκολότερο.

Οι παίκτες του Ζοζέ Μουρίνιο διατήρησαν τη Λέστερ στο παιχνίδι και το πλήρωσαν. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Χάρι Μαγκουάιρ οι «αλεπούδες» έφεραν το παιχνίδι στα ίσια και έτσι έδωσαν το δικαίωμα στην Μάντσεστερ Σίτι να ξεφύγει ακόμα περισσότερο στην βαθμολογία.