Συνεχίζει απόλυτη αυτή η Μίλαν, νέα απώλεια για Ρόμα

Κυριακή, 27/8/2023 - 00:00

Δεν σταματιέται αυτή η Μίλαν!

Οι «ροσονέρι» συνεχίζουν απόλυτοι, επικρατώντας αυτή την φορά με 4-1 της Τορίνο. Από την άλλη, η Ρόμα είχε νέα απώλεια, αφού γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Βερόνα.

Ο Πούλισικ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Στέφανο Πιόλι στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Σχίουρς στο 36’ να κάνει το 1-1.

Ωστόσο, η Μίλαν λίγο πριν το ημίχρονο κέρδισε πέναλτι, με τον Ζιρού στο 43’ να δίνει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του από την άσπρη βούλα. Ο Τεό Ερναντέζ στο 45+2’ έγραψε το 3-1 για τους γηπεδούχους οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια με σημαντικό προβάδισμα.

Με τον ίδιο ρυθμό κύλησε και το δεύτερο μέρος, με τη Μίλαν να ξανακερδίζει πέναλτι και ο Ζιρού στο 65’ να γράφει το 4-1 από τα έντεκα βήματα. Η Τορίνο δεν μπορούσε να αντιδράσει ιδιαίτερα και έτσι το σκορ παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Από την άλλη, η Ρόμα δείχνει να μην έχει καμία σχέση με την προηγούμενη σεζόν και να μην μπορεί ακόμα να δείξει την ποιότητά της. Ο Ντούντα μόλις στο 4’ άνοιξε το σκορ για τη Βερόνα, με τον Ενγκόζ στο 45+3’ να γράφει το 2-0.

Ο Αουάρ στο 56ο λεπτό μείωσε σε 2-1 για τους Ρωμαίους, ωστόσο δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι άλλο μέχρι να σφυρίξει ο διαιτητής το τελευταίο σφύριγμα. Από το 84’ και μετά η Βερόνα έπαιζε με 10 αφού ο Χίεν αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.