Συνεχίζει να ορίζει ο ίδιος τη μοίρα του

Τετάρτη, 6/3/2024 - 10:16

«Πλήρωσε» ακόμη ένα κακό ημίχρονο και τώρα έχει... τελικό, προκειμένου να συνεχίσει με βάσιμες ελπίδες το κυνήγι για τον τίτλο.

Ο λόγος για τον Άρη, που έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από τη Λάρνακα τη Δευτέρα (4/03), αποτέλεσμα που ναι μεν δεν ήταν αυτό που ήθελε, διατήρησε όμως τη διαφορά από την πρώτη θέση σε διαχειρίσιμο -για τον ίδιο- επίπεδο και κράτησε την ΑΕΚ από κάτω.

Στα του παιχνιδιού, λάθη και μέτρια εμφάνιση στο ξεκίνημα του αγώνα και σε μεγάλα διαστήματα του πρώτου ημιχρόνου, έφεραν τους «πράσινους» να κυνηγάνε το σκορ, σε μία δύσκολη έδρα. Η άνοδος στην απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο, έφεραν την ισοφάριση και κάποιες ευκαιρίες για την ανατροπή, που όμως δεν ήρθε ποτέ.

Πλέον η διαφορά είναι στο -6 από την πρώτη θέση και τον ΑΠΟΕΛ, τον οποίο έχει να αντιμετωπίσει ακόμη δύο φορές, γι' αυτό και συνεχίζει να ορίζει ακόμη ο ίδιος τη μοίρα του. Τα λάθη όμως, λόγω και της διαφοράς, δεν επιτρέπονται πλέον, διαφορετικά θα πρέπει να στηρίζεται και στους υπόλοιπους για να πλησιάσει. Συν τοις άλλοις, με τα βαθμολογικά δεδομένα ως έχουν, «παίζονται» και τα Ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Αυτονόητο ότι το παιχνίδι της Κυριακής (10/03, 19:00) έχει τον χαρακτήρα «τελικού» για το πρωτάθλημα. Στην προσπάθεια αυτή, θα υπάρχουν σίγουρα οι Μοντνόρ και Μπρόρσον που επιστρέφουν από κάρτες, ενώ αμφίβολοι είναι οι Κοκόριν, Μαγιαμπέλα και Στρούσκι, με τους δύο πρώτους να έχουν περισσότερες πιθανότητες να επιστρέψουν.