Συνεχίζεται το μπάχαλο στη Γαλλία: Επεισόδια και διακοπή από εισβολή οπαδών

Σάββατο, 18/12/2021 - 08:14

Σε σεζόν... μαύρη κηλίδα στην ιστορία του γαλλικού ποδοσφαίρου εξελίσσεται αναμφίβολα η φετινή λόγω των επεισοδίων που λαμβάνουν συνεχώς χώρα. Ακόμα και την Παρασκευή (17/12), όπου δεν υπήρχε δράση στη Ligue 1 λόγω της διεξαγωγής της φάσης των «32» του Κυπέλλου, κατέστη δυνατό να οδηγηθεί σε διακοπή ένα ματς και συγκεκριμένα το Παρί FC-Λιόν.

Η αναμέτρηση διακόπηκε στο ημίχρονο (με το σκορ στο 1-1), κατά τη διάρκεια του οποίου μερίδα οπαδών των φιλοξενούμενων άρχισε να εκτοξεύει φωτοβολίδες προς σ' εκείνους των γηπεδούχων, με την κατάσταση να μεταφέρεται και εντός αγωνιστικού χώρου.

Την ίδια στιγμή, οι δύο ομάδες παρέμεναν στα αποδυτήρια για περίπου 40 λεπτά, με τον διαιτητή να αποφασίζει εντέλει την οριστική διακοπή του αγώνα, κάτι που ανακοινώθηκε εν συνεχεία κι από τα μεγάφωνα του γηπέδου.

*πηγή φωτογραφίας: sport-fm.gr