Τα έκανε... όλα ο Κωστή, βασικοί οι Λαΐφης, Μυτίδης, Γερολέμου (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 31/1/2022 - 10:25

Αυτό το Σαββατοκύριακο υπήρχε περιορισμένη δράση, κυρίως στα μεγάλα πρωταθλήματα, καθώς σε Πρέμιερ Λιγκ, Σέριε Α και Μπουντεσλίγκα (μεταξύ άλλων) δεν υπήρχαν αγώνες. Από αυτή τη συγκυρία, επί της ουσίας οι μόνοι Κύπριοι του εξωτερικού που επηρεάστηκαν ήταν οι Γρηγόρης Κάστανος και Νικόλας Ιωάννου, που αγωνίζονται στην Ιταλία.

Από εκεί και πέρα, ο συμπατριώτης μας που ξεχώρισε ήταν ο Ιωάννης Κωστή. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός τα έκανε... όλα με τη φανέλα του Ολυμπιακού Β' στη νίκη με 2-0 επί της Νίκης Βόλου στις προπονητικές εγκαταστάσεις του Ρέντη. Μπορεί να έχασε πέναλτι μόλις στο 7ο λεπτό, όμως δεν τον πήρε από κάτω. Άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό, ενώ στο 58' έβγαλε την ασίστ στον Μαρίνο για το 2ο γκολ της ομάδας του.

Δείτε τα στιγμιότυπα από τη νίκη των «ερυθρόλευκων» και την φοβερή εμφάνιση του Κωστή.

Στην Ελλάδα αγωνίστηκαν βασικοί και οι Γιώργος Παπαγεωργίου (Απόλλων Σμ.), Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός), Γιάννης Γερολέμου (ΑΕΚ Β') και Ευαγόρας Αντωνίου (Παναθηναϊκός Β'), ενώ στο Βέλγιο ο Κώστας Λαΐφης πήρε φανέλα βασικού με τη Σταντάρ Λιέγης, η οποία ωστόσο έχασε από τη Μέχελεν.

Τέλος, δεν μπορούμε να μην αναφέρουμε το new entry αυτής της στήλης. Ο Μαρίνος Τζιωνής ανήκει πλέον στη Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι κι από τα τέλη Φεβρουαρίου θα τον δούμε σε δράση, καθώς τότε αρχίζει το πρωτάθλημα του MLS.

Πάμε να δούμε τι έκαναν οι Κύπριοι ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στο εξωτερικό.

Αγγλία

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από τη Μάνσφιλντ. Αντικαταστάθηκε στο 63ο λεπτό.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Πέρασε αλλαγή στο 64ο λεπτό στο εκτός έδρας ματς κόντρα στη Μάνσφιλντ.

Άντονι Παπαδόπουλος (Λέιτον Όριεντ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Μάνσφιλντ.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Μπήκε στο ματς στο 32ο λεπτό στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μπράντφορντ Σίτι.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ντόβερ.

Άντριου Ελευθερίου (Γουέλντστοουν): Δεν ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τη Γκρίμσμπι.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Δεν υπήρχε αγωνιστική δράση στην Ιταλία αυτό το Σαββατοκύριακο. Η επόμενη υποχρέωση της Σαλερνιτάνα είναι στις 7 Φεβρουαρίου, κόντρα στη Σπέτσια.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση της Κόμο είναι στις 5 Φεβρουαρίου, κόντρα στη Λέτσε.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ πέρασε αλλαγή στο 57ο λεπτό στην εκτός έδρας ήττα με 3-2 από τη Βιζέλα.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Ο Κύπριος στόπερ ήταν βασικός στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Μέχελεν.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Σιντ Τρούιντεν.

Αυστρία

Στράχι Κέρκεζ (Τζούνιορς FC): Υπάρχει χειμερινή διακοπή στη δεύτερη κατηγορία της Αυστρίας, με την επιστροφή στη δράση να γίνεται στις 18 Φεβρουαρίου.

Χρήστος Σιέλης (Βόλος ΝΠΣ): Ήταν στην αποστολή στη σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Γιώργος Παπαγεωργίου (Απόλλων Σμύρνης): Αγωνίστηκε σε όλο το ματς κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, στην εκτός έδρας ήττα με 2-0.

Ιωάννης Κωστή (Ολυμπιακός Πειραιώς Β'): Έχασε πέναλτι, έβαλε ένα γκολ και μοίρασε ασίστ στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Νίκης Βόλου.

Οδυσσέας Σπυρίδης (ΠΑΟΚ Β'): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας «λευκή» ισοπαλία κόντρα στη Λάρισα.

Γιάννης Γερολέμου (ΑΕΚ Αθηνών Β'): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Κηφισιά.

Ευαγόρας Αντωνίου (Παναθηναϊκός Β'): Αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι κόντρα στη Ρόδο εκτός έδρας, σε ένα παιχνίδι που έληξε χωρίς τέρματα.

Νικόλας Δημητρίου (Παναθηναϊκός Β'): Έμεινε στον πάγκο στο εκτός έδρας ματς κόντρα στη Ρόδο.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Ήταν βασικός στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί του Καραϊσκάκη Άρτας.

Παναγιώτης Αρτυματάς (ΑΕ Κηφισιάς): Δεν ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της ΑΕΚ Β'.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Έμεινε εκτός αποστολής από την εντός έδρας ήττα με 3-2 από τη Λίβινγκστον.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Το πρωτάθλημα της Βουλγαρίας επαναρχίζει στα μέσα Φεβρουαρίου.

ΗΠΑ

Μαρίνος Τζιωνής (Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι): Το πρωτάθλημα του MLS είναι προγραμματισμένο να αρχίσει στις 26 Φεβρουαρίου.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Το πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας της Νοτίου Κορέας θα αρχίσει στις 19 Φεβρουαρίου.

Πηγή φωτό: Olympiacos FC Academy (Facebook Page)