Τα φώτα… έπεσαν αλλά όχι και η Άρσεναλ από την κορυφή

Κυριακή, 16/10/2022 - 19:15

Συνεχίζει την τρελή της πορεία η Άρσεναλ!

Σε ένα επεισοδιακό ματς που διεκόπη για πάνω από 20 λεπτά λόγω πτώσης του ρεύματος, οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν 1-0 της Λιντς και συνεχίζουν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης έπεσε το ρεύμα, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να επηρεαστούν τόσο η ενδοεπικοινωνία των διαιτητών όσο και τη λειτουργία του Goal Line Technology! Κάπως έτσι το παιχνίδι ξεκίνησε μετά από 20-25 λεπτά…

Ο Σακά στο 35’ άνοιξε το σκορ, με τη Λιντς να χάνει μια τεράστια ευκαιρία για το 1-1, όταν ο Μπάμφορντ αστόχησε από τα 11 βήματα στο 64ο λεπτό. Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα απειλούσε στην συνέχεια, ωστόσο δεν κατάφερε να μετουσιώσει κάποιες από τις ευκαιρίες της σε δεύτερο γκολ.

Τα λεπτά περνούσαν, η Λιντς είχε βγει όλη μπροστά για την ισοφάριση και ο διαιτητής έδειξε νέο πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων στις καθυστερήσεις, αλλά μετά την εξέταση του VAR το πήρε πίσω.

Κάπως έτσι, μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, το 1-0 παρέμεινε και η Άρσεναλ συνεχίζει στην κορυφή με 27 βαθμούς, ενώ η Λιντς παραμένει στα χαμηλά με 9.